A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
April 26-28, 2013

Greenville SC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 199.0
Total number of players attending - 246
Total number of players winning masterpoints - 219
Total number of masterpoints won - 815.68
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
9.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC65.02%
4.37
2


Donald Clayton, Seneca SC; Zygmunt Przedpelski, Salem SC60.73%
3.28
3


Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC56.64%
3.27
4
1

Dolores Vernon, Travelers Rest SC; Clifford Beck, Greer SC55.01%
2.45
5
2
1
Phyllis Burnette - Jan Haddox, Greenville SC54.79%
1.84
3

Jaime Villanueva, Greer SC; E Michael McKee, Anderson SC54.16%
1.38
4

Jack Shuford, Taylors SC; Amanda Akin, Greenwood SC48.44%
1.83

2
Rosemary Lanzer - Gay White, Simpsonville SC48.41%
1.37

3
David Albrecht, Bowling Green OH; Anna Johnson, Spartanburg SC46.33%

FRI MORN 499ER PAIRS
6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.43
1
1

Jim Miles, Westminster SC; Jagdish Somani, Morganton NC67.23%
1.82
2
2

Sandra Parker - Teenie Elliott, Spartanburg SC62.25%
1.37
3


M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC60.25%
1.19
4
3

John Vencill - John Erkkila, Hoschton GA55.75%
0.89
4

Ruth Witherspoon, Mauldin SC; Eunice Coakley, Greenville SC50.52%
1.55

1
Beth Donelan - Hillary McDonald, Columbia SC50.25%
1.16

2
Mildred Kirsch, Simpsomville SC; Brenda Woody, Greer SC47.75%

FRI AFT OPEN PAIRS
16.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC66.92%
4.37
2


Len Case, Charlotte NC; Bob Heller, Knoxville TN60.45%
3.28
3
1

Claude King, Piedmont SC; Wayne Goddard, Clemson SC59.29%
2.46
4
2

Michael Kilgore, Greenville SC; George Sarnoff, Greer SC58.97%
1.84
5


Donald Clayton, Seneca SC; Zygmunt Przedpelski, Salem SC57.96%
1.38
6


Jackie Brown, Mc Cormick SC; John Cotty, McCormick SC57.19%
1.64
3

Virginia Dermoushegian, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA52.79%
1.87
4
1
Rosemary Lanzer - Gay White, Simpsonville SC52.48%
0.92
5

Robert Hale - Joshua Hoffman, Greensboro NC52.35%
1.40
6
2
Jerry Demeyer, Bolivia NC; Joseph Tomlinson, Wilmington NC49.91%
1.05

3
David Albrecht, Bowling Green OH; Anna Johnson, Spartanburg SC48.57%
0.79

4
Phyllis Burnette - Jan Haddox, Greenville SC46.36%

FRI AFT 499ER PAIRS
9.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.06
1
1

James Beaudreau - Valerie Beaudreau, Easley SC66.07%
1.55
2
2

Farrell Brown, Seneca SC; Eleanor Hare, Clemson SC59.82%
1.16
3
3

John Bredenberg, Jr - Helen Bredenberg, Greensboro NC57.74%
1.03
4
4

John Vencill - John Erkkila, Hoschton GA57.14%
0.72
5
5

Sam Goldberg - Barbara Goldberg, Mint Hill NC54.76%
1.19

1
Faye Tate - Sidney Lancaster, Charlotte NC53.87%
0.89

2
Beth Donelan - Hillary McDonald, Columbia SC49.40%
0.67

3
Barbara Devinney - Faye Cotty, McCormick SC47.62%

FRI COMPACT KNOCKOUTS
9 Tables

MPsRankNames
8.03
1
Margie Ruben - Lynthia Strong - Chris Nicholson, Augusta GA; William Kelly, Anderson SC
5.62
2
Ann Rickard, Simpsonville SC; Michael Oechsler, Charleston SC; Enrico Beretta, Martin GA; Sandy Pierce Blair, Greenville SC
3.61
3
Richard Kirby - Carolyn Kirby, Greenville SC; Bonnie Kelly - M Irene Adams, Greer SC
2.81
4
Lifford Ware - Helen Greer - Eunice Coakley - Evelyn Robinson, Greenville SC

FRI EVE OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Barbara Heller, Knoxville TN; Leonard Smith, Taylors SC61.38%
3.62
2
1
1
Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC58.81%
2.72
3
2

Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC57.37%
2.04
4


Richard Brown, Easley SC; Richard Maybin, Hendersonville NC55.45%
1.53
5


Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC55.13%
1.75
6
3
2
Robert Hale - Joshua Hoffman, Greensboro NC54.97%
1.54
4
3
Robert Yon - E Michael McKee, Anderson SC54.65%
1.08
5

Boyce Robbins, Easley SC; Richard Smith, Spartanburg SC54.01%
0.98

4
Michael Kilgore, Greenville SC; George Sarnoff, Greer SC49.52%

FRI EVE 499ER PAIRS
3.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.52
1
1

John Bredenberg, Jr - Helen Bredenberg, Greensboro NC62.50%
1.14
2


Mary Siebert, Flat Rock NC; Robin Hodgson, Hendersonville NC61.25%
0.98
3
2

Sandra Williams, Bluffton SC; Jim Miles, Westminster SC58.75%

Saturday Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
9.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
7.47
1


Greg Roberts, Aiken SC; John Cotty, McCormick SC65.37%
5.60
2


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC62.69%
4.20
3


Richard Brown, Easley SC; Richard Maybin, Hendersonville NC56.43%
3.15
4


Jeff Kittredge - Michael Kilgore, Greenville SC55.80%
3.36
5
1
1
Jerry Demeyer, Bolivia NC; Joseph Tomlinson, Wilmington NC53.82%
2.52
6
2

Cindy Kay - Edith Bridger, Greenville SC53.47%
1.89
3
2
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA50.81%
1.42
4

Virginia Dermoushegian, Fairburn GA; Rebecca Lee, Peachtree City GA50.59%

SAT MORN 499ER PAIRS
12.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.34
1
1
1
Kathryn Davis - Therese Vesel, Gainesville GA61.61%
2.51
2
2

Ken Yeager, Columbus NC; Kathy Bartlett, Tryon NC61.31%
1.88
3
3

Lance Taylor, Cornelius NC; Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC58.33%
1.41
4


M Irene Adams - Bonnie Kelly, Greer SC57.14%
1.06
5


Stanley Hack, Greenville SC; Steve Rainey, Taylors SC56.55%
1.10
6/7
4/5

John Bredenberg, Jr - Helen Bredenberg, Greensboro NC56.25%
1.34
6/7
4/5
2
Sally Dix, Spartanburg SC; Sandra Tillman, Inman SC56.25%
0.74
6

Jim Miles, Westminster SC; Sandra Williams, Bluffton SC55.95%
1.01

3
Charles Reals, Inman SC; Susan Collins, Duncan SC50.30%
0.76

4
Barbara Devinney - Faye Cotty, McCormick SC49.70%

SAT COMPACT KNOCKOUTS
5 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Robert Yon - E Michael McKee, Anderson SC; Jaime Villanueva, Greer SC; William Norteman Jr, Woodruff SC
1.52
2
Lynthia Strong - Chris Nicholson - Margie Ruben, Augusta GA; William Kelly, Anderson SC

SAT AFT 499ER PAIRS
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.38
1
1

Lance Taylor, Cornelius NC; Elizabeth Refshauge, Spartanburg SC63.99%
1.79
2
2
1
Joseph Reid, Greenville SC; Constance McCoy, Greer SC62.20%
1.34
3


Mary Winiarski - Dee Steely, Anderson SC61.61%
1.19
4
3

Ken Yeager, Columbus NC; Kathy Bartlett, Tryon NC56.85%
0.85
5
4

Allen Woodward - Eileen Woodward, Charlotte NC55.65%
0.89
6
5
2
Therese Vesel - Kathryn Davis, Gainesville GA54.46%
0.67
6
3
Mildred Kirsch, Simpsomville SC; Brenda Woody, Greer SC54.17%

SAT AFT OPEN PAIRS
13.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
5.83
1
1

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC61.00%
4.37
2


Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA60.21%
3.28
3


Harold Moore, Hopkins SC; Bruce Kenner, Lexington SC60.16%
2.46
4
2

Peggy Hahn, Charleston SC; Donald Rizer, Walterboro SC59.56%
1.84
5


Darleen Bates, Durham NC; John Cotty, McCormick SC58.21%
1.38
6


George Russell, Moore SC; Richard Smith, Spartanburg SC57.89%
1.74
3
1
Debbie Enna, Charlotte NC; Paul Jacobson, Marietta GA57.17%
1.11
4

Cindy Kay - Edith Bridger, Greenville SC52.50%
1.31
5
2
Lifford Ware - Helen Greer, Greenville SC51.45%
0.98

3
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA50.56%

SAT EVE OPEN PAIRS
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.00
1


Boyce Robbins, Easley SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC66.52%
2.25
2


Sandy Pierce Blair, Greenville SC; Enrico Beretta, Martin GA61.80%
1.69
3


Richard Smith, Spartanburg SC; George Russell, Moore SC61.56%
2.25
4
1

Barbara Somervill, Simpsonville SC; Shirley Brown, Easley SC58.79%
1.69
5
2

Darleen Bates - Jay Bates, Durham NC57.54%
1.27
3

Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA52.92%
1.41
4
1
Sandra Williams, Bluffton SC; Jim Miles, Westminster SC47.89%
1.06

2
John Withers - Andrea Withers, Atlanta GA46.35%

Sunday Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
27 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
10.75
1


Hugh Hughes, Greenville SC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC101.00
8.06
2


Hugh Brown Jr, Mc Cormick SC; Greg Roberts, Aiken SC; Larry Harding, Hampstead NC; Robert Fendrick, Marietta GA100.00
6.05
3


Dan Fowler, Salisbury NC; Sue Cooper, Advance NC; Bob Heller, Knoxville TN; Len Case, Charlotte NC96.00
4.54
4


Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Joel Haywood - Emory Whitaker, Macon GA; Chris Moll, Raleigh NC95.00
3.58
5


Darcy Parker - James Parker - Julie Murphy, Hendersonville NC; James Gumbert, Flat Rock NC94.00
5.85
6
1

Robert Yon - E Michael McKee, Anderson SC; Bill Gutermuth Jr, Taylors SC; Jaime Villanueva, Greer SC87.00
4.42
7
2
1
Jack Self - Scott Dunn, Columbia SC; Mary Townhill, Lexington SC; Jeffrey Thomas, West Columbia SC80.00
3.29
8
3

Christopher Webb - Lee Webb - Francine Moring, Columbia SC; Betsy Stanton, Hartsville SC79.00
3.32
9
4
2
Wendy Leverett, Lincolnton GA; O. Gordon Lien III, Augusta GA; Thomas Sanzone - Karen Kreutzberg, Blacksburg VA77.00
1.95
5

Jay Bates - Darleen Bates, Durham NC; John Memory, Hendersonville NC; Bert Hall, Fletcher NC72.00
2.18

3/4
Rosemary Lanzer, Simpsonville SC; Mary Miller, Greer SC; Brenda Gantt, Greenville SC; Jo Tutt, Easley SC70.00
2.18

3/4
William Kelly, Anderson SC; Lynthia Strong - Margie Ruben - Chris Nicholson, Augusta GA70.00

999ER SWISS TEAMS
6 Tables

MPsDENamesScore
2.62
1/2
1
Julia Reed - Dianne Moore - Marsha Feldman, Hendersonville NC; David Keierleber, Flat Rock NC120.00
2.62
1/2

David Albrecht, Bowling Green OH; Sandra Parker - Anna Johnson - Teenie Elliott, Spartanburg SC120.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page