A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
November 10-13, 2011

Hilton Head Island SC Sectional
Results by Day:  Thursday | Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 407.0
Total number of players attending - 442
Total number of players winning masterpoints - 352
Total number of masterpoints won - 1,508.67
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Thursday    Masterpoints/Recaps  Evening    KO's Top of page

THURS EVE OPEN PAIRS
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


Allan Smith, Perkinsfield ON; Dave Woods, Sarnia ON67.13%
2.95
2
1

Linda Kehoe, Bluffton SC; Ann Grindstaff, Hilton Head Isl SC63.43%
2.21
3
2
1
Madeleine Kaye - Frances Boyd, Kiawah Island SC62.27%
1.66
4
3

Theodore Cooley - Betty Cooley, Bluffton SC58.10%
1.63
5
4
2
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC57.64%
1.22
6
5
3
Becky Cederholm - Walter Cederholm, Hilton Hd Isl SC56.71%
0.92
6
4
Maxine Nobbman, Myrtle Beach SC; Jerry Demeyer, Bolivia NC55.32%
0.69

5
Joyce Lee, Hilton Head Isl SC; Kay Hodnett, Hilton Head Is SC53.47%
0.45

6/7
Chris Spader - Rosalie Mislowsky, Johns Island SC52.08%
0.45

6/7
Jean Heney, Hilten Head Isl SC; Eloise Mayerhoff, Hilton Head SC52.08%

Friday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

FRI MORN OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Tom Rutledge - Rosalie Orvin, Charleston SC64.66%
5.75
2
1
1
Edie Digiulio - Carl DiGiulio, Bluffton SC60.18%
4.31
3


Lillian Fraund - Charlotte Taylor, Hilton Head SC59.91%
3.24
4


Kenneth Gibbs - Keith Carpenter, Hilton Head SC59.64%
2.43
5
2

Janice Johnson - George Ruckno, Hilton Head SC58.49%
1.82
6


Andrew Hurd, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC57.33%
1.58
3
2
Linda Kehoe, Bluffton SC; Irene Eichmann, Hilton Head SC55.93%
1.19
4
3
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC54.57%
0.99
5

Paul Cuffe, Fripp Island SC; Joan Simon, Dataw Island SC53.53%
0.67
6

Deane Henderson - Diana Mullaly, Hilton Head SC50.16%
0.88

4
Rosalie Evans - Gary Evans, Trappe MD49.00%
0.63

5
Judy Huntington - Jan Waller, Bluffton SC48.72%

FRI MORN 299ER PAIRS
22.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.23
1
1

David Borghesi - Nancy Borghesi, Hilton Head Isl SC66.67%
2.42
2
2
1
Linda Haeuser, Okatie SC; Patricia Burke, Hilton Head Isl SC63.69%
1.82
3


Ronald Ward - Nancy Ward, Okatie SC60.46%
1.50
4
3
2
Joyce Glenn - Joseph Glenn, Savannah GA58.33%
1.12
5
4

Lee Early, Bamb''erg SC; Nancy Fishback, Edisto Island SC57.06%
0.74
6/7
5/6

Helen James - Stephen James, Savannah GA56.85%
0.74
6/7
5/6

Timothy Sargeant - Barbara Sargeant, Toronto ON56.85%
0.96

3
Barbara Ward, Wilmington NC; Doris Ruffner, Wilimgton NC55.65%
0.72

4
Chris Spader - Rosalie Mislowsky, Johns Island SC52.68%
0.47

5/6
Susan Brooks, Hilton Head SC; Michele Pinson, Hilton Head Is SC51.49%
0.47

5/6
Becky Cederholm, Hilton Hd Isl SC; Mary Smetek, Hilton Head SC51.49%

FRI AFT OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 44 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1


James Hooven - Carol Williams, Hilton Head Isl SC60.58%
6.75
2
1

Frances Humes - Roberta Flack, Okatie SC59.13%
5.06
3
2

Uta Lee - Jo Nealon, Luthvle Timon MD58.97%
3.80
4
3

Janice Johnson - George Ruckno, Hilton Head SC57.69%
2.85
5
4
1
John Gillies - Deborah Gillies, Beaufort SC55.29%
2.14
6


Adele Newman - George Pope, Bluffton SC55.13%
0.98
5

Allen Insley - Peggy Thacker, York PA53.37%
1.59
6
2
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC53.21%
1.19

3
Kathleen Metcalf - Howard Metcalf, Hilton Head SC52.24%
1.00

4
Sondra Cooney, Charlotte NC; Sondra Burson, Hilton Head Isl SC51.92%
0.70

5
Elizabeth Koehler - Teresa Sherrouse, Fripp Island SC50.16%

FRI AFT 299ER PAIRS
29.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.45
1/2
1

Sarah Van Rens - Kimbrough Tayloe, Wilmington NC66.10%
3.45
1/2


Maxwell Hamlyn, Hilton Head Isl SC; John Stern, Hilton Head SC66.10%
2.42
3
2

Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee, Hilton Head Isl SC64.96%
1.82
4
3

Ann Proksch - Charles Proksch, Iron River MI63.07%
1.36
5
4

Sandra Williams, Bluffton SC; Ellinor Legg, Washington DC60.42%
1.02
6
5

Bonnie Haroff - Maxine McLean, Hilton Head SC60.23%
1.51
6/9
1/3
Ann Matthews, Park City UT; Jan Crosby, Salt Lake City UT59.85%
0.53
6/9

Beverly Westhelle - Barbara Wood, Savannah GA59.85%
1.51
6/9
1/3
Barbara Ward, Wilmington NC; Doris Ruffner, Wilimgton NC59.85%
1.51
6/9
1/3
Chris Spader - Rosalie Mislowsky, Johns Island SC59.85%
0.83

4
Joyce Weidenkopf, Hilton Head Is SC; Judith Bowes, Hilton Head SC56.63%
0.62

5
Anne McLaughlin - Margaret Milton, Bluffton SC54.17%
0.68

6
Patricia Mataya, Daufuskie Is SC; Kaaren Montgomery, Daufuskie Islan SC53.03%

CAMELLIA KNOCKOUTS
8 Tables

MPsRankNames
14.57
1
Dave McClintock - Mark Teich - Geoffrey Phipps, Bluffton SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Ronald Perry, Hilton Head SC
7.72
2
Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Peter Wolf, Hilton Head Is SC; Lech Ekert, Hilton Head SC; Randolph Johnson, Suffield CT

CAMELLIA KNOCKOUTS - 2
9 Tables

MPsRankNames
10.27
1
Maurice Cordray - Karen Ricker - Ted Johnson, Hilton Head SC; Merry Gerber, Okatie SC
5.44
2
Donna Brinkley - George Moss - Clara Rennicks, Hilton Head SC; Lowry Miller, Bluffton SC
2.31
3
Robert Swofford - Faye Swofford, Okatie SC; Mary Gilroy, Bluffton SC; Lesley Fells, Callawassie Isl SC

CAMELLIA KNOCKOUTS - 3
9 Tables

MPsRankNames
6.98
1
Janice Boone - Bert Einloth - Lynne Hoos, Bluffton SC; Michael Cooper, Okatie SC
3.70
2
Nanci Staple - Judith Eberle - Barbara Smith - William Smith, Hilton Head SC
1.57
3
John Garcia - Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Jane Waring, Charleston SC; Tom Taylor, Mt Pleasant SC

CAMELLIA KNOCKOUTS - 4
9 Tables

MPsRankNames
3.87
1
George Bundy Jr - Candace Bundy - Paula Duncan, Okatie SC; Pamela Minton, Okatic SC
2.05
2
Earlene Bennett, Golden Valley MN; Brian Bennett - Michael Adams - Sherry Adams, Bluffton SC
1.08
3
Ann Hudson, Suffield CT; William Pendley - Peter Gordon, Bluffton SC; Hedy Williams, Beaufort SC

FRI EVE OPEN PAIRS
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Marvin Shatz - Steven Gajdalo, Hilton Head SC71.15%
3.38
2


Dave McClintock, Bluffton SC; Gregory Roberts, Aiken SC65.71%
3.37
3
1

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC62.82%
2.53
4
2

Joan Simon, Dataw Island SC; Paul Cuffe, Fripp Island SC61.38%
2.06
5
3
1
John Garcia, Isle of Palms SC; Tom Taylor, Mt Pleasant SC60.26%
1.55
6
4
2
Madeleine Kaye - Frances Boyd, Kiawah Island SC58.97%
1.13
5

Karen Ricker, Hilton Head SC; Merry Gerber, Okatie SC56.25%
0.81
6

Ronald Danilowicz, Hilton Head SC; Mary Davis, Hilton Head Isl SC55.93%
1.16

3
Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Jane Waring, Charleston SC52.56%
0.87

4
Chris Spader - Rosalie Mislowsky, Johns Island SC50.64%
0.72

5
Teresa Sherrouse - Elizabeth Koehler, Fripp Island SC50.48%

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening    KO's Top of page

SAT MORN 299ER PAIRS
31.0 Tables

MPsDEFNamesScore
4.14
1
1
1
Barbara Ward, Wilmington NC; Doris Ruffner, Wilimgton NC62.66%
3.11
2


Maxwell Hamlyn, Hilton Head Isl SC; John Stern, Hilton Head SC61.17%
2.33
3


Richard Tracey, Bluffton SC; Ross Siemms, Hilton Head Is SC60.09%
2.50
4
2
2
Kenneth Louis - Barbara Louis, Bluffton SC59.66%
1.87
5
3

Alice Reid, Okatie SC; Ann Runnette, Hilton Head SC58.71%
1.40
6
4

Sarah Van Rens - Kimbrough Tayloe, Wilmington NC58.66%
1.05
5

Ann Cook - Henry Cook, Manchester MA58.33%
1.26
6/7

Susan Wellman - June Willingham, Monroe GA57.95%
1.15
6/7
3
Kimberly Exum - Margaret Turner, Wilmington NC57.95%
0.86

4
Michele Pinson - Ann Schwab, Hilton Head Is SC54.92%
0.66

5
Marilyn Goodrich - James Hendry, Charlotte NC54.01%
0.54

6
Frances Boyd - Madeleine Kaye, Kiawah Island SC53.79%

SAT MORN OPEN PAIRS
15.0 Tables / Based on 46 Tables

MPsABCNamesScore
9.33
1


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC60.10%
7.00
2


Lillian Fraund - Charlotte Taylor, Hilton Head SC58.49%
5.25
3


Clifford Rhein, Saint Helena Is SC; Marcia Meyer, Beaufort SC58.17%
3.94
4
1
1
Linda Kehoe - Carol Donile, Bluffton SC57.37%
2.58
5/6
2

Jeff Stopford, Sheldon SC; Eugenia Ogden, Saint Helena Is SC55.29%
2.58
5/6


Kenneth Gibbs - Keith Carpenter, Hilton Head SC55.29%
1.74
3
2
Charles Pardee Jr, Okatie SC; Paul Kinsey, Spring Island SC54.33%
1.30
4

Janice Johnson - George Ruckno, Hilton Head SC54.01%
0.98
5

Dick Briggs - Paul Cuffe, Fripp Island SC53.69%
1.19
6
3
Sondra Burson, Hilton Head Isl SC; Sondra Cooney, Charlotte NC53.53%
0.89

4
Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC52.72%
0.67

5
Michael Cooper, Okatie SC; Bert Einloth, Bluffton SC52.56%

CHRYSANTHEMUM KNOCKOUTS
6 Tables

MPsRankNames
10.16
1
Andrew Hurd - Tom Rutledge - Rosalie Orvin, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC
5.38
2
Huston Mallory, Lansing MI; Linda Smith, Anderson SC; Janet La Belle, Hilton Head Isl SC; Sheila Goad, Hilton Head SC

CHRYSANTHEMUM KNOCKOUTS 2
5 Tables

MPsRankNames
4.37
1
Lee Sturm - Judy Sturm, Hilton Head SC; Sandra Gies - Raymond Richardson, Bluffton SC
2.32
2
Rosalie Evans - Gary Evans, Trappe MD; Jacqueline Kammerer, Bluffton SC; Virginia Wigginton, Hilton Head SC

SAT AFT OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 55 Tables

MPsABCNamesScore
10.83
1


Adele Newman, Bluffton SC; Randolph Johnson, Suffield CT70.35%
8.12
2


Tom Rutledge - Andrew Hurd, Charleston SC68.52%
6.09
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC66.67%
4.57
4
1

Maurice Cordray - Ted Johnson, Hilton Head SC64.90%
3.43
5


Lillian Fraund - Charlotte Taylor, Hilton Head SC63.66%
3.17
6
2

John Kiebler - Barbara Kiebler, Hilton Head SC61.57%
2.37
3

Parnell Porter - Barbara Porter, Bluffton SC60.42%
1.78
4

Karen Ricker, Hilton Head SC; Merry Gerber, Okatie SC57.87%
1.34
5

Bowen Asserson Jr, Folly Beach SC; Dee Pridgen, Charleston SC57.37%
1.95
6
1
Brunhilde Baker, Bluffton SC; Elsa O'Connor, Okatie SC56.71%
1.46

2
Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Jane Waring, Charleston SC55.32%
1.10

3
Sondra Cooney, Charlotte NC; Sondra Burson, Hilton Head Isl SC54.01%
0.82

4
John Crick - Elaine Crick, Bluffton SC52.08%
0.62

5
Eileen Grover, Okatie SC; Ann Hudson, Suffield CT51.28%

SAT AFT 299ER PAIRS
29.0 Tables

MPsDEFNamesScore
3.94
1


Greg Dawe - Barbara Pinchot-Reed, Savannah GA67.48%
2.96
2


Suzanne Brown - Cindy Shaw, Okatie SC62.84%
3.33
3
1
1
Joyce Glenn - Joseph Glenn, Savannah GA62.31%
2.50
4
2

Dolly Thompson - Rita Sanders, Bluffton SC59.47%
1.87
5
3

Kay Hodnett, Hilton Head Is SC; Joyce Lee, Hilton Head Isl SC59.09%
1.40
6
4

Sarah Van Rens - Kimbrough Tayloe, Wilmington NC58.90%
1.05
5

Ellinor Legg, Washington DC; Sandra Williams, Bluffton SC58.27%
0.79
6

Michael Adams - Bob Kefgen, Bluffton SC57.14%
1.73

2
Erma Lenz - Martha Sprautz, Hilton Head SC56.33%
1.29

3
Barbara Ward, Wilmington NC; Doris Ruffner, Wilimgton NC55.49%
0.97

4
Jeffrey Newell - Kimberly Exum, Wilmington NC55.30%
0.73

5
Lee Greene, St Helana Isla SC; Gayle Kirincic, Saint Helena Is SC54.55%
0.85

6
Roger Baim, Okatie SC; Alberta Anderson, Bluffton SC53.22%

AZALEA KNOCKOUTS
6 Tables

MPsRankNames
9.19
1
Dave McClintock - Geoffrey Phipps - Mark Teich, Bluffton SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Ronald Perry, Hilton Head SC
4.87
2
Donald Buchanan - Marvin Shatz, Hilton Head SC; Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Joan Simon, Dataw Island SC

AZALEA KNOCKOUTS - 2
7 Tables

MPsRankNames
4.88
1
George Bundy Jr - Candace Bundy - Paula Duncan, Okatie SC; Pamela Minton, Okatic SC
2.59
2
Arthur Smith - June Smith, Hilton Head SC; Edward Kerr - Carol Kerr, Hilton Head Isl SC

SAT EVE OPEN PAIRS
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1


Carol Keller - Alan Keller, Hilton Head SC68.32%
2.50
2


Lech Ekert, Hilton Head SC; F. Marion Fletcher, Hilton Head I SC65.42%
2.53
3
1

Maurice Cordray, Hilton Head SC; Carol Williams, Hilton Head Isl SC62.39%
1.40
4


Andrew Hurd - Rosalie Orvin, Charleston SC58.82%
1.90
5
2

Ronald Danilowicz, Hilton Head SC; Mary Davis, Hilton Head Isl SC58.23%
0.84
6


Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC56.69%
1.42
3

Jeff Stopford, Sheldon SC; Paul Cuffe, Fripp Island SC56.35%
1.62
4
1
William McGhee Jr - Beatrice McGhee, Aiken SC51.17%
0.80
5

Thomas Gabriel - Susan McFadden, Columbia SC49.09%
1.22

2
Diane Fitch, Savannah GA; Dianne Collins, Lawrenceville GA46.81%
0.91

3
Lucy Smith Marshall, Hilton Head SC; Linda Anderson Jones, Hilton Head Isl SC46.23%
0.68

4
Madeleine Kaye - Frances Boyd, Kiawah Island SC46.03%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
36 Tables

MPsABCNamesScore
11.50
1


Fred Ferguson, Hilton Head Isl SC; Randolph Johnson, Suffield CT; Lech Ekert, Hilton Head SC; Bobby Belt, Cumming GA; Peter Wolf, Hilton Head Is SC109.00
8.63
2


Ellen Allen, Summerville SC; Rosalie Orvin - Tom Rutledge - Andrew Hurd, Charleston SC103.00
6.47
3


Dave McClintock - Geoffrey Phipps - Mark Teich, Bluffton SC; Gregory Roberts, Aiken SC; Ronald Perry, Hilton Head SC91.00
8.64
4
1

Donald Buchanan, Hilton Head SC; Peggy Gibson, Hilton Head Isl SC; Paul Cuffe, Fripp Island SC; Joan Simon, Dataw Island SC89.00
3.83
5


Brigitte James - Malcolm James, Brights Grove ON; Dave Woods, Sarnia ON; Allan Smith, Perkinsfield ON88.00
6.48
6
2

Betty Cole - Sandra Gies, Bluffton SC; Coralee Morris, Okatie SC; Bernetha Henry, Hopkins SC87.00
4.86
7
3

Christopher Webb - Lee Webb, Blythewood SC; Carol Clemenz - Fred Clemenz, Lexington SC86.00
2.56
8


Steven Gajdalo - Marvin Shatz - Carol Keller - Alan Keller, Hilton Head SC85.00
3.00
9/11
4/6

Peter Seery - Libby Seery, Hilton Head Is SC; John Kiebler - Barbara Kiebler, Hilton Head SC82.00
3.00
9/11
4/6

Bowen Asserson Jr - Meme Asserson, Folly Beach SC; Dee Pridgen, Charleston SC; Fran Flynn, Mt Pleasant SC82.00
3.00
9/11
4/6

Bill Peabody Jr, Greensboro NC; Margaret Peabody - Jean Kerr, Marietta GA; George Pope, Bluffton SC82.00
2.16
7

Doris Caudy - Diana Mullaly - Deane Henderson - Rita Donahue, Hilton Head SC81.00
4.22
8
1
Thea Heimlich - Sandra Rosenberg - Joyce Murphy, Hilton Head Isl SC; Rosanne Ball, Hilton Head SC78.00
1.73
9

Frances Humes - Roberta Flack, Okatie SC; Amy Cooper, Bluffton SC; Ann Hudson, Suffield CT76.00
2.77

2/3
John Garcia - Bobbie Rothschild, Isle of Palms SC; Tom Taylor, Mt Pleasant SC; Jane Waring, Charleston SC70.00
2.77

2/3
Carolyn Kelley, Hilton Head SC; Eric Anderson, Burlington ON; Earlene Bennett, Golden Valley MN; Brian Bennett, Bluffton SC70.00
1.78

4
Stewart Manning - Brenda Manning, Highlands NC; Claudia O'Steen, Athens GA; Trisha Hughes, Hilton Head Isl SC69.00
1.41

5
Sondra Cooney, Charlotte NC; John Stern, Hilton Head SC; Sondra Burson - Maxwell Hamlyn, Hilton Head Isl SC66.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page