A Mid-Atlantic Sectional Bridge Tournament 
May 4-6, 2012

Morganton NC Sectional
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday
Suit Line
Tournament Facts and Figures
Total number of tables in play - 283.0
Total number of players attending - 354
Total number of players winning masterpoints - 310
Total number of masterpoints won - 991.05
Leaves
Click Here for Masterpoint Winners

Tournament Information

Click on session name if underlined to see recap/details/matchpoints

Return to Results Index

Friday    Masterpoints/Recaps  Afternoon    Evening    KO's Top of page

FRI AFT OPEN PAIRS
16.5 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN68.76%
5.38
2


Chris Moll - Tammy Moll, Raleigh NC63.54%
4.03
3
1

J Timothy Laverty Jr, Graham NC; Charles Midgette, Burlington NC61.77%
3.02
4


Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC60.98%
2.27
5


Chuck Krueger, Kings Mountain NC; Lora Titus, Shelby NC59.40%
2.21
6
2

Ben Roberts, Taylorsville NC; Jane Champion, Naples NC56.58%
1.66
3

Rosalie Blowe - Royce Blowe, Greensboro NC53.78%
1.24
4

Cathy Mitchell, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC52.46%
1.77
5
1
Liz Campbell - Peter Campbell, Oakville ON52.39%
1.33
6
2
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC52.03%
1.00

3
Graham Stewart - Joanne Stewart, Nebo NC49.99%
0.75

4
Kenneth Thierfelder, Granite Falls NC; Goldie Nabatoff, Blowing Rock NC49.84%

FRI AFT 299ER PAIRS
16.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.62
1
1

Toni Lambert, Huntersville NC; Nancy Bentsen, Cornelius NC63.45%
1.97
2
2

Linda Walker, Green Mountain NC; Patricia Evans, Morganton NC59.80%
1.47
3
3
1
Joe Garner, Hickory NC; James Teubner, Conover NC56.58%
1.11
4
4

William Pratt - Lester Sealing Jr, Asheville NC55.01%
0.83
5


John Williamson, Davidson NC; Jagdish Somani, Morganton NC54.77%
1.31
6


Maritta Schirow, Boone NC; John Schug, Morganton NC54.36%
1.00
5
2
Lance Taylor - Judith Bailey, Cornelius NC54.03%
0.68
6
3
Betty Franquemont - Jed Franquemont, Lenoir NC53.92%
0.70

4
Jim Bender - Bonner Heath, Charlotte NC53.37%

FRI EVE OPEN PAIRS
24.0 Tables / Based on 31 Tables

MPsABCNamesScore
6.83
1
1

Ridley Ruth - Keith Clanin, Kingsport TN62.73%
5.12
2


Richard Maybin, Hendersonville NC; Richard Brown, Easley SC62.04%
3.84
3


Ron Smith - Linda Smith, Hixson TN61.34%
2.88
4
2
1
Stefan Schwimmer, Matthews NC; Dan Lease, North Venice FL61.08%
2.16
5


Enrico Beretta, Martin GA; John Cotty, McCormick SC60.45%
1.62
6


Owen Lien - Zachary Brescoll, Hendersonville NC59.41%
2.05
3

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC58.34%
1.83
4
2
Kenneth Thierfelder, Granite Falls NC; Goldie Nabatoff, Blowing Rock NC57.87%
1.28
5

Stephanie Felker - John Felker, Signal Mountain TN57.64%
1.06
6
3
Ann White - Gary White, Waxhaw NC55.68%
0.79

4
Danny Barnes - Peggy Smith, Greensboro NC52.08%

FRI EVE 299ER PAIRS
7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1
1
1
Lance Taylor - Judith Bailey, Cornelius NC60.58%
1.29
2
2

Elizabeth Refshauge - Margaret Cole, Spartanburg SC59.75%
0.97
3
3
2
Linda Walker, Green Mountain NC; Patricia Evans, Morganton NC59.20%
0.73
4
4

Sandi Dover, Marion NC; Charles Hodshon, Burnsville NC53.92%
0.54
5


John Schug, Morganton NC; Maritta Schirow, Boone NC52.00%

FRI/SAT KNOCKOUTS - 1
5 Tables

MPsRankNames
6.30
1
Murray Miller, Beech Mountain NC; Susan Duke, Vilas NC; Mark Klein, Blowing Rock NC; Susan Clayman, Valdese NC
3.34
2
Tony Schmidt - Grace Schmidt, Fletcher NC; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN

FRI/SAT KNOCKOUTS - 2
5 Tables

MPsRankNames
4.07
1
Jack Williams, Columbus NC; Archie Hardy, Saluda NC; Jo Ann Massey, Troutman NC; Peggy Axley, Statesville NC
2.16
2
Daniel Napierala - Mina Napierala, Crossville TN; Helen Reinhardt, Hickory NC; Jackie Jimeson, Lakeland FL

Saturday    Masterpoints/Recaps  Morning    Afternoon    Evening Top of page

SAT MORN OPEN PAIRS
20.0 Tables / Based on 34 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1
1
1
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA65.48%
5.50
2


George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC64.29%
4.12
3
2
2
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC62.20%
3.09
4
3

John Knight - Mary Knight, Montreat NC60.71%
2.32
5


Evelyn McLeod - Jerry Helms, Charlotte NC59.23%
1.74
6


Tammy Moll - Chris Moll, Raleigh NC58.63%
1.54
4

Jerri Munford, Peachtree City GA; Anita Graham, Newnan GA56.85%
1.26
5
3
Kenneth Thierfelder, Granite Falls NC; Goldie Nabatoff, Blowing Rock NC55.95%
0.95
6
4
Jo Murray, Ketchum ID; Bill Bumbarger, Hickory NC55.06%
0.77

5
Kay Beebe - Paul Beebe, Fairview NC53.57%

SAT MORN 299ER PAIRS
13.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.42
1


Kaye Threatt - Marie Covington, Winston-Salem NC59.10%
1.91
2
1

Sylvia Cole, Boone NC; Joanne Woollen, Blowing Rock NC58.80%
1.43
3
2

Linda Walker, Green Mountain NC; Patricia Evans, Morganton NC57.92%
1.07
4
3

Julia Moore - Judith Fortner, Huntersville NC56.85%
0.85
5


Nancy Marshall - Maxine Bradley, Greensboro NC56.29%
1.13
6
4
1
Scott Franklin - Judy Franklin, Hendersonville NC54.60%
0.85
5
2
Blaine Grindle, Weaverville NC; James Tobin, Asheville NC54.09%
0.45
6

Elizabeth Refshauge - Margaret Cole, Spartanburg SC53.85%
0.64

3
Sandra Ates, Asheville NC; Nancy Shatto, Ashville NC53.73%
0.48

4
Lance Taylor - Judith Bailey, Cornelius NC50.28%

SAT AFT OPEN PAIRS
26.0 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1


Enrico Beretta, Martin GA; John Cotty, McCormick SC72.92%
6.62
2


Owen Lien - Zachary Brescoll, Hendersonville NC61.80%
4.97
3


J Masson, Mooresville NC; Jean Davis, Huntersville NC60.42%
3.94
4
1
1
Ann White - Gary White, Waxhaw NC58.79%
2.79
5


Norris Drum - Dorene Drum, Statesville NC58.49%
2.96
6
2

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC58.33%
2.22
3

Richard Chiott, Winston Salem NC; Brenda Chiott, Winston-Salem NC57.87%
1.68
4
2
Douglas Burton - Shirley Burton, Hickory NC57.85%
1.48
5
3
Barbara Lilenfeld, Asheville NC; William Abramson, Davenport FL57.05%
1.04
6

Ethel Butler, Fort Mill SC; Paula Brewer, Charlotte NC55.13%
1.19

4
Stefan Schwimmer, Matthews NC; Dan Lease, North Venice FL53.01%
0.74

5
Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC51.60%

SAT AFT 299ER PAIRS
17.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.73
1
1

Ellen Gregory - Margaret Garland, Blowing Rock NC62.69%
2.05
2
2

Lester Sealing Jr - William Pratt, Asheville NC60.42%
1.62
3
3
1
Betty Franquemont - Jed Franquemont, Lenoir NC59.28%
1.01
4/5
4/5

Nancy Marshall - Maxine Bradley, Greensboro NC57.95%
1.22
4/5
4/5
2
Scott Franklin - Judy Franklin, Hendersonville NC57.95%
0.68
6


John Williamson, Davidson NC; Faye Sneeder, Denver NC57.58%
0.91
6
3
Blaine Grindle, Weaverville NC; James Tobin, Asheville NC56.06%
0.68

4
Marcia Wentz, Cornelius NC; Stephen Basco, Huntersville NC53.41%
0.51

5
Julia Moore - Judith Fortner, Huntersville NC53.03%

SAT EVE OPEN PAIRS
14.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Owen Lien - Zachary Brescoll, Hendersonville NC66.19%
3.62
2


Enrico Beretta, Martin GA; John Cotty, McCormick SC63.30%
2.72
3


Barbara Heller, Knoxville TN; James Fordham, Fairburn GA59.46%
2.04
4


Sukumar Roy, Spencer NC; Sue Bedient, Charlotte NC58.17%
1.53
5


Jay Bates, Durham NC; Bruce Bedient, Charlotte NC57.85%
2.67
6
1
1
Karen Kreutzberg - Thomas Sanzone, Blacksburg VA56.09%
2.00
2

Ridley Ruth - Keith Clanin, Kingsport TN55.13%
1.50
3

Leigh Skinner - Margaret Skinner, Charlotte NC53.85%
1.24
4
2
Phyllis Burnette - Helen Greer, Greenville SC52.08%
0.84
5

Charles Midgette, Burlington NC; J Timothy Laverty Jr, Graham NC51.92%
0.93

3
Stefan Schwimmer, Matthews NC; Dan Lease, North Venice FL51.60%

SAT EVE 299ER PAIRS
5.0 Tables

MPsDENamesScore
1.51
1
1
Lester Sealing Jr - William Pratt, Asheville NC58.50%
1.13
2

Sarah Earley, Spruce Pine NC; Laura Hoskins, Burnsville NC56.50%
0.89
3
2
Jed Franquemont - Betty Franquemont, Lenoir NC51.00%
0.64
4

Sandra Boozell - Brenda Barnhill, Asheville NC50.00%

Sunday    Masterpoints/Recaps  Swiss Top of page

STRATIFIED SWISS TEAMS
41 Tables / Based on 52 Tables

MPsABCNamesScore
15.50
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Bill Wisdom, Salisbury NC; Kay Joyce - Randy Joyce, Chapel Hill NC112.00
11.63
2
1
1
Joseph Grill - Peter Shwartz - H Hunt - Allison Hunt, Charlotte NC100.00
8.72
3


Richard Maybin, Hendersonville NC; James Gumbert, Flat Rock NC; Jeff Ziemer, Taylors SC; Hugh Hughes, Greenville SC99.00
6.54
4


Dan Fowler, Salisbury NC; Sue Cooper, Advance NC; Bill Sutton, Huntersville NC; Bob Heller, Knoxville TN; Len Case, Charlotte NC94.00
5.17
5


Sally Prosch, Banner Elk NC; Charles Fulton, Linville Falls NC; Carolyn Holcomb, Englewood FL; John Cotty, McCormick SC93.00
4.43
6


Douglas Hamilton - Carol Hamilton, Halifax NS; Jerry Helms - Evelyn McLeod, Charlotte NC86.00
5.26
7/8
2/3
2
Ann White - Gary White, Waxhaw NC; William Mulveney - Roberta Mulveney, Burlington ON85.00
5.26
7/8
2/3

Lawrence Sklar - Barbara Lehrer - Kathryn Swaringen - Bill Gainer, Asheville NC85.00
3.38
9/10
4

Cathy Mitchell, Charlotte NC; Arnold Hoffmann, Huntersville NC; Peggy Axley, Statesville NC; Jo Ann Massey, Troutman NC82.00
2.96
9/10


Jay Bates - Darleen Bates, Durham NC; James Fordham, Fairburn GA; Barbara Heller, Knoxville TN82.00
2.67
11
5

John Cullen - E Michael McKee - Robert Yon - Daniel Schmidt, Anderson SC81.00
2.38
12
6

Peter Misslin - Julia Misslin, Vonore TN; Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN80.00
2.21
13


Kris Ginthwain, Hickory NC; Joan Lane - Joseph Lane, Blairsville GA; Raymond Moose, Denver NC79.00
2.07
14


Gretchen Smith - David Smith, Davidson NC; George Bloomer - Judith Bloomer, Pittsboro NC77.00
1.89
7/8

Noralie Cox - Frank Gilbert, Granite Falls NC; Helen Reinhardt, Hickory NC; Anita Graham, Newnan GA75.00
1.89
7/8

Richard Jeng - Andrew Jeng, Johns Creek GA; Ovunc Yilmaz, Chapel Hill NC; Glen Anderson, Raleigh NC75.00
2.09

3
Mark Hanna - Peggy Spicer - Rod Spicer, Gastonia NC; Barbara Tomlinson, Cherryville NC71.00
1.57

4
David Parsons, Greensboro NC; Kay Grant, Advance NC; Milton Goetz - Martha Eller, Winston Salem NC70.00

299ER SWISS TEAMS
11 Tables

MPsDENamesScore
3.18
1
1
Barbara Maser, Marvin NC; Marie Golladay, Waxhaw NC; Mary Anne Lindsey, Ft Mill SC; Pamela Saari, Indian Land SC88.00
2.39
2

William Taylor - Joan Maxwell, Davidson NC; Judith Fortner - Ann O'Shea, Huntersville NC85.00
1.79
3

John Schug, Morganton NC; Nancy Burns - William Burns Jr, Drexel NC; Kenneth Thierfelder, Granite Falls NC76.00
1.82
4
2
Karen Bowman - J Thomas Bowman, Mill Spring NC; Lance Taylor, Cornelius NC; Maritta Schirow, Boone NC75.00
1.36
3
Keith Campbell - Paul Schroeder, Hickory NC; Betty Franquemont - Jed Franquemont, Lenoir NC72.00

Return to: Sectional Results Index | ACBL Tournament Page | District 6 Home Page | District 7 Home Page
Go to: Upcoming Sectionals | Upcoming Regionals | MABC Home Page