Gatlinburg, TN
Dogwood bloom
April 16-25, 2012

Return to Main Index Page Sunday MABC Home Page
Go to Saturday Results Go to Monday Results
Click session for hand records: Sun AM  Sun Aft
Masterpoints/Recaps: Sun AM  Sun Aft  Swiss

Flight A/X Swiss
46 Tables / Based on 157 Tables

MPsAXNamesScore
33.47
1

Carolyn Lynch, Scottsdale AZ; Mike Passell, Las Vegas NV; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Cezary Balicki, Smolec Poland; Adam Zmudzinski, Katowice 40-479 Poland116.00
28.64
2
1
Arjun Dhir, Alpharetta GA; Greg Humphreys, Charlottesville VA; Bob Heller, Knoxville TN; Julie Zhu, Vero Beach FL97.00
18.83
3

Jenni Carmichael - Thomas Carmichael, Kennesaw GA; David Grainger, Bend OR; Jerry Helms - Robert Bitterman, Charlotte NC95.00
12.64
4/5

Valentin Kovachev, Glencoe IL; Henry Nelson, Zelienople PA; Colby Vernay, Lacon IL; Barry Schaffer, Frisco TX92.00
12.64
4/5

Samuel Marks, Dunwoody GA; Fred King, Falls Church VA; Dan Fowler, Salisbury NC; Len Case, Charlotte NC92.00
9.56
6

Robert Levin, Henderson NV; Steve Weinstein, Andes NY; Josef Blass - Jerzy Zaremba, Chapel Hill NC; Krzysztof Buras, Warszawa Poland; Grzegorz Narkiewicz, Bielsk 09-230 Poland90.00
18.80
7/9
2/3
Carl Berenbaum, Elkins Park PA; Barbara Kepple, West Chester PA; Brett Kunin - Sam Borenstein, West Orange NJ86.00
18.80
7/9
2/3
Dennis Gamble, Ottawa ON; Bob Zeller, Kanata ON; Andre Asbury, Warner Robins GA; Allison Howard, Cookeville TN; Richard Vatter, Cadillac MI; Joanne Thompson, Fullerton CA86.00
7.50
7/9

Alan Gailfus - Debbie Gailfus, Carlsbad CA; Roger Clough - Rebecca Clough, Culver City CA86.00
12.08
10
4
Amy Fisher - Joe Fisher, Cincinnati OH; Susan Bullard - H Gordon, Lexington KY84.00
5.58
11

Joyce Hampton, Henderson NV; Kevin Dwyer, Tampa FL; Owen Lien, Hendersonville NC; Jon Rice, Burlington NC; Daniel Korbel, Waterloo ON83.00
8.87
12/14
5/6
Marshall Kerlin, Americus GA; Bob Jones, Marietta GA; Donna Silver, Augusta GA; River Dance, Lexington NC82.00
8.87
12/14
5/6
John Ayer, Dartmouth NS; Frank Ayer, Calgary AB; Jill Foran, Toronto ON; Birte Ayer, Peterborough ON82.00
4.80
12/14

Yatindra Sahae, Carmel Valley CA; Lars Ritzman, Stockholm Sweden; B Horiguchi, Gardena CA; Yas Takeda, Hacienda Hgts CA82.00
4.18
15

Jay Albright, Westerville OH; Christie Sellers, Jacksonville FL; Marshall Kuschner, Reston VA; Mike Cappelletti Sr, Alexandria VA81.00
3.94
16

Kelley Hwang, New York NY; Corey Krantz, Drexel Hill PA; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Robert White, Raleigh NC80.00
7.16
7
Fay Teal, Kitchener ON; Frances Doss, Hot Sprgs Vlg AR; Marsha McElroy, Davenport IA; Phil Rizzuto, Toronto ON76.00
6.36
8
John Cotty, McCormick SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Enrico Beretta, Martin GA; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC75.00
5.47
9/10
Robert Shapley, Chula Vista CA; Philip Duterme, Bellaire TX; Robert Walters - Sebastian Holsclaw, San Diego CA74.00
5.47
9/10
Robert Steigmann - Sherry Steigmann, Urbana IL; Jane Meyer - Leo Bicknese, Mesa AZ74.00
4.77
11
Gerri Anne Mason - Brian Mason, Crossville TN; Jody Plummer, Chattanooga TN; Michael Sherman, Chickamauga GA73.00

Sunday Bracketed Swiss-1
8 Tables / Based on 56 Tables

MPsRankNamesScore
20.79
1
James Ritts, Knoxville TN; J Larry Meyers Jr - Bonnie Wood, Vonore TN; Ledon Hitch, Madisonville TN109.00
15.59
2
Jacqueline Merkel - Jennifer Williams, Lexington KY; Lynda Flanger, Gainesville VA; Kevin O'Brien, Arlington VA79.00
11.69
3
Jack Killough, Oklahoma City OK; Gary Straka, Union City OK; Helen Walz, Madison IN; Garry Dye, Louisville KY75.00

Sunday Bracketed Swiss-2
8 Tables / Based on 40 Tables

MPsRankNamesScore
14.69
1
Sasanka Ramanadham, Birmingham AL; Jason Clevenger, Saint Louis MO; Andrew Carver, Edwardsville IL; Linda Lubeck, Troy IL91.00
11.02
2
Claude King, Piedmont SC; Julia Misslin - Peter Misslin, Vonore TN; Bill Waters, Knoxville TN; Michael Morris, Oak Ridge TN88.00
8.26
3
John Gignilliat - Tudi Moldestad, Swansboro NC; James Siegel, Ketchum ID; Ann Pozdol, Pinehurst NC75.00

Sunday Bracketed Swiss-3
8 Tables / Based on 37 Tables

MPsRankNamesScore
13.40
1
Jay Hitt, Goodlettsville TN; Anne Tanner - Wendel Archer, Nashville TN; Bob Allard, Murfreesboro TN98.00
10.05
2
Francine Moring - A Kirkland, Columbia SC; Harold Moore, Hopkins SC; Betsy Stanton, Hartsville SC79.00
7.54
3
Thomas Goings, Colorado Sprgs CO; John Grossmann, Greeley CO; Marc Franklin - Mary Lou Moriarty, Portland OR78.00

Sunday Bracketed Swiss-4
8 Tables / Based on 34 Tables

MPsRankNamesScore
12.09
1
Michael Creager, Brecksville OH; Stephanie Richardson, Cincinnati OH; Suman Agarwal, Hilliard OH; Tiberiu Ungureanu, Columbus OH95.00
9.07
2
John Felker - Stephanie Felker - Earl Rothberger Jr - Susan Rothberger, Signal Mountain TN89.00
6.80
3
Douglas Fjare - David Bailey, Bartlesville OK; James Gross, Lees Summit MO; Alan Hierseman, Prairie Village KS87.00

Sunday Bracketed Swiss-5
8 Tables / Based on 32 Tables

MPsRankNamesScore
9.89
1/2
Eric Schulz - Mary Schulz, Reynoldsburg OH; Robert Schulman, Blacksburg VA; Patricia Foutz, Christianburg VA89.00
9.89
1/2
Trevor Dundas - Nancy Dundas, Oshawa ON; Mary Anderson, Elmvale ON; Dorothy Slopek, Perkinsfield ON89.00
6.36
3
Terry Sappah, Anchorage AK; Cecil Henry, Brethren MI; William Springer, Saint John NB; Edward Becker Jr, Midland MI86.00

Sunday Bracketed Swiss-6
8 Tables / Based on 29 Tables

MPsRankNamesScore
10.26
1
Julia Brown, Vienna VA; Eva Shaffer, Harrisonburg VA; Thomas Jennings, McLean VA; Albert Stolpe, Fairfax VA94.00
7.70
2
Stuart Petersen, Dayton OH; William Nicolai, Maineville OH; Grant Petersen, Taylor MI; Michael McDonald, Rochester Hills MI88.00
5.77
3
Ted McLellan - Regina McLellan, Knoxville TN; Gloria Nelson, Powell TN; Robert Levesque, Oak Ridge TN77.00

Sunday Bracketed Swiss-7
8 Tables / Based on 26 Tables

MPsRankNamesScore
9.17
1
Lydia Prange, Wolfville NS; Marjorie Wandler - David Wandler, Italy Cross NS; Ronald MacKnight, Kentville NS87.00
6.88
2
Jack Williams, Columbus NC; Daniel Rosenblatt, Winston Salem NC; David Cohen, East Hampton NY; Anthony Savant, Clinton Twp MI82.00
5.16
3
Ben Broughton - Gerald Nehra - Michael Castagna - Glenna Castagna, Muskegon MI81.00

Sunday Bracketed Swiss-8
8 Tables / Based on 24 Tables

MPsRankNamesScore
8.26
1
Fred Albrecht - Judy Albrecht - Lou Miller, Loudon TN; Franklin Mih, Vonore TN90.00
6.20
2
Ted Applegate - Joja Applegate, Carlsbad CA; Diane Beardsley - Marc Beardsley, The Woodlands TX84.00
4.65
3
Pat Whitaker - Cetin Ozkaya - Nevin Ozkaya, Chattanooga TN; Janusz Kot, Decatur TN81.00

Sunday Bracketed Swiss-9
8 Tables / Based on 21 Tables

MPsRankNamesScore
7.30
1
Bob Wengert, New Bern NC; Joseph McManemin, Netcong NJ; Stephen Fabian - Deborah Fabian, Sparta NJ97.00
5.48
2
Janet Stone - Daniel Stone, Madison WI; Nancy Willis - Michael Willis, Lake Toxaway NC81.00
4.11
3
Jane Hunt - Frank Hughes, Lookout Mtn TN; Sandra Cervantes - Cheryl Whitfield, Chattanooga TN79.00

Sunday Bracketed Swiss-10
8 Tables / Based on 18 Tables

MPsRankNamesScore
6.34
1
Patrick Thompson - Sohail Hasan, New York NY; Sulaiman Ghaussy, Vienna VA; Benazir Ghaussy, Fairfax VA100.00
4.76
2
Dan Osburn - Dana Osburn, Dacula GA; Susan Simpson - Susan Croft, Atlanta GA92.00
3.57
3
Mike Harbers - Peggy Harbers - Jan Gray - Jan Iliff, Franklin TN91.00

Sunday Bracketed Swiss-11
8 Tables / Based on 16 Tables

MPsRankNamesScore
5.64
1
Harold Fellerman - Bonnie Fellerman, Maple Grove MN; Linda Markert - Bill Markert, Emery SD114.00
4.23
2
J Wofford Jr, Bogart GA; John West, Athens GA; Brenda Manning - Stewart Manning, Highlands NC86.00
3.17
3
Nancy Colter - Pam Earle, Dublin GA; Roger Hill, Myrtle Beach SC; Mary Patton, McRae GA81.00

Sunday Bracketed Swiss-12
8 Tables / Based on 13 Tables

MPsRankNamesScore
4.92
1
Janice Brown - Donna Schmid, Dunwoody GA; Carolyn Potts - Barbara Tureen, Atlanta GA114.00
2.85
2/4
Carmen Lloyd - Sue Lloyd, Pinehurst NC; Mary Ellen Bartlett - Robert Bartlett, Oak Grove MO80.00
2.85
2/4
Louise DeSantis - Claire Wainwright, Acworth GA; Shirley Carroll, Marietta GA; Barbara Halaby, Atlanta GA80.00
2.85
2/4
David Orme - Lynda Orme, Oshawa ON; Janet Blume - Darnell Blume, Ramsey MN80.00

Sunday Bracketed Swiss-13
15 Tables

MPsRankNamesScore
5.10
1
Michael West - Dino Testa, Ottawa ON; Freda Godby - Eveline Patten, Nepean ON89.00
3.83
2
Michelle Menz - Todd Barker, Cincinnati OH; Carolyn Lee Jernigan - Margaret Anderton, Sparta TN86.00
2.87
3
Loy Bowman - Malois Bowman, Old Hickory TN; Ruth Fly, Ridgeland MS; Brenda Bethany, Jackson MS85.00
2.15
4
Dolores Reiley, San Antonio TX; Clara Brinson, Asheville NC; David Weakley - Regenia Weakley, Hendersonville TN83.00
1.70
5
David Keierleber, Flat Rock NC; Marsha Feldman, Hendersonville NC; Tom Kennedy - Sue Kennedy, Landrum SC76.00

Sunday Side Swiss
7 Tables

MPsABCNamesScore
2.58
1
1

Shawn Stringer, Silver Spring MD; Richard Deyerle, Glen Allen VA; Christopher Whelan - Jane Whelan, Lexington VA54.00
1.94
2


Deborah Murphy, San Francisco CA; Donna Rodwell, Clearwater Bch FL; Corinne Lee, Virginia Beach VA; Gary Donner, Bluffton SC52.00
1.71
3
2

Gilles St Hilaire, Longueuil QC; Connie Bartlett, Riverview NB; Jonathan Shute - L. Anne Posch, Sackville NB; Jennifer Huntsman, Moncton NB51.00
1.97

1
Michael Neds, Savannah GA; Terrence Kessler - Patricia Levy, Canton OH; Jim Overcasher, East Canton OH33.00

NewFound Gap Side Game
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1


Linda Cobham - Gerald Laflamme, Grnd-Bay-Wfld NB61.70%
2.84
2


Rebecca Rogers, Las Vegas NV; Mac Busby, San Diego CA61.54%
2.33
3


Barbara Heller, Knoxville TN; Thomas Bandy, Jonesboro AR60.74%
1.63
4


Ken Hoy, Maryville TN; Sara Leckie, Knoxville TN60.42%
1.20
5


Rebecca Lee, Peachtree City GA; Joan Braender, Newnan GA57.85%
2.88
6
1

Dinesh Doshi, Evans GA; Robert Coleman, Augusta GA57.21%
2.16
2

Vinay Apte - Ellen Apte, Atlanta GA56.73%
1.62
3

Hugh Miller - Catherine Miller, Spring TX55.13%
2.12
4
1
Lisa Procter, Dover MA; Peter Bohan, Travelers Rest SC51.92%
0.91
5

Bruce Miller - Ron Pegg, Athens GA51.76%
1.59

2
James Gerding, Bowie MD; Elizabeth Gerding, Newcastle ME50.64%
1.19

3
Ahren Ames, Durham NC; Pamela Hughes, Bend OR46.79%

Sun AM 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.68
1
1

Judy Crown, Knoxville TN; Leonard Eklund, Maryville TN67.26%
2.01
2
2

Leon Pauley, Versailles KY; Michael Jones, Lexington KY60.42%
1.51
3


Richard Fronapfel - Susan Fronapfel, Danbury CT60.16%
2.02
4
3
1
Elyse Mintz - Sue Jackson, Atlanta GA59.10%
0.85
5


Marie Burchill, St John NB; Clara Lee O'Brien, Saint John NB56.93%
1.52
4
2
Maureen Merker, Mentor OH; Cathy Maffett, Myrtle Beach SC56.80%
1.14
5
3
Donna Middleton, Brentwood TN; Nobue Takagi, Franklin TN52.46%
0.85

4
Jane Perry - Dianne McLean, Athens GA52.38%
0.89

5
Ronda White, Tallahassee FL; Gary Lowenthal, Santa Fe NM48.30%

Sun Aft Newfound Gap Side
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

John Rosson Jr - S Natelson, Knoxville TN65.99%
2.27
2


Rebecca Lee, Peachtree City GA; Joan Braender, Newnan GA65.01%
1.87
3


Jeff Roman, Alexandria VA; Steve Reed, Arlington VA59.69%
1.31
4


Brian Hingerty - Geo. Fred Williams III, Knoxville TN56.42%
0.96
5


Michael Huston, Joplin MO; Rick Elliott, Houston TX56.42%
0.72
6


Linda Cobham - Gerald Laflamme, Grnd-Bay-Wfld NB54.25%
1.82
2

Dinesh Doshi, Evans GA; Robert Coleman, Augusta GA53.53%
1.49
3

Robert Zier - Martha Zier, Great Falls VA51.18%
1.04
4

Vinay Apte - Ellen Apte, Atlanta GA49.61%

Sun Aft 299er Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
Jim Ricker - Patti Ricker, Knoxville TN62.56%
1.59
2
2
2
Maureen Merker, Mentor OH; Cathy Maffett, Myrtle Beach SC59.95%
1.19
3
3

Vidyuth Arni - Bhavani Haran, Charlotte NC54.60%
0.89
4


Richard Fronapfel - Susan Fronapfel, Danbury CT54.22%

Sunday Compact KO - I
12 Tables

MPsRankNames
17.77
1
Steven Blasingame - Nancy Blasingame, Knoxville TN; Janet Neel Fleenor - Harley McCabe, Bowling Green KY
12.44
2
Paul Benedict, Pikesville MD; Lynn Jones, Timonium MD; Anthony Aukstikalnis, Harvey Cedars NJ; Ed Bissell, State College PA
8.00
3
Ron Sholes - Carole Sholes, Springfield IL; Norinne Anderson Nelson - N Richard Nelson, Tlay Mexico
6.22
4
Rita Ellington, Traverse City MI; Eddie Wold - Robert Morris, Houston TX; Betty Starzec, Sugar Land TX

Sunday Compact KO - II
13 Tables

MPsRankNames
9.42
1
Mary Ellen Nickodemus, Windsor CO; William Brooks - Gena Brooks, Broomfield CO; Betty Jacobson, Thornton CO
6.59
2
O. Gordon Lien III, Augusta GA; Elizabeth Wilcox - Evelyn Ogden, Macon GA; John Baker, North Augusta SC
4.24
3
Elaine Brestel - Bruce Southard, Greenville NC; Jerry Nolte - Elizabeth Nolte, Oak Hill VA
3.30
4
James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC; Michael Bossert - Sara Bossert, Pflugerville TX

Return to Main Index Page MABC Home Page
Go to Saturday Results Go to Monday Results