District Six STaC
 Friday Day Friday Eve Saturday Sunday
 Friday Day Hand Records Return to top of page

Friday Morning Pairs
133.0 Tables

MPs A B C Names Score
15.22
1


Nancy Jose - Gail Levy; Shore Bridge Club 71.21%
11.42
2
1
1
Jim Anderson - Jack Heslip; Colonial DBC 68.06%
8.56
3
2

Barbro Kirk - Kevin Kirk; Lynchburg DBC 67.47%
6.42
4
3
2
Terry Vann - Art Hartstein; Gaithersburg Bridge Club 66.67%
4.82
5
4

Richard Robinson - Samuel Keiter; Gaithersburg Bridge Club 66.54%
3.61
6


Mildred Lieder - Ephraim Salins; Gaithersburg Bridge Club 65.18%
3.61
7
5

Jose Porres - Steve Graves; Gaithersburg Bridge Club 64.88%
2.71
8
6

Charlotte Wheatley - Jean Petrilli; Shore Bridge Club 64.73%
2.03
9
7

Phyllis Moldenke - Gilbert Brooks; Lynchburg DBC 64.26%
1.83
10/11


Charles Sadowski - Jian-Ping Chen; Colonial DBC 64.12%
1.58
10/11
8

Carl Williams - Trina Williams; Shore Bridge Club 64.12%
1.83
12
9

Patricia Richeson - Linda Miller; Colonial DBC 63.43%
1.67
13


Mita Banerjee - Dalia Kende; Rockville Bridge Club 63.08%
1.75
14


Alice Wegman - Seema Bhagwat; Rockville Bridge Club 62.27%
1.58
10

Salam Saidi - Carlene Garrigus; Lyon Park Money Pairs 61.90%
1.67
11

Jerry Mulvenna - Marshall Kramer; Rockville Bridge Club 61.00%
3.29

3
Jean Liu - William Chu; Gaithersburg Bridge Club 60.12%
2.47

4
Nancy Ward - Carol Taylor; Colonial DBC 59.26%
1.85

5
Becky Arends - Sandra Lee Chambers; Colonial DBC 58.80%
1.39

6
Wanda Sandridge - Mary Hawkins; Holliday DBC 57.60%

DBC Of So. Maryland 0-300
4.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.51
1
Ron Bush - Larry Hieb; DBC Of Southern Maryland 68.06%
1.13
2
Carolyn Kier - Bob Smigal; DBC Of Southern Maryland 61.11%
0.85
3
Porter Kier - Lloyd Bowling; DBC Of Southern Maryland 59.72%
0.64
4
Bill Schuermann - Peg Marshall; DBC Of Southern Maryland 59.03%

Four Kings Fri Pairs
3.5 Tables

MPs A B Names Score
1.52
1

Donald Wand - Charlotte Hahn; The Four Kings 61.46%
1.14
2

Anna Stone - Warren Stone; The Four Kings 57.29%
0.86
3

Dorothy Green - Charlene Abele; The Four Kings 54.17%

Friday Morning Pairs Friday Morn Session

Section A North-South

MPs A B C Names Score
2.00
1
1

Barbro Kirk - Kevin Kirk; Lynchburg DBC 67.47%
1.40
2
2
1
Harry Pearson - George Goodwin; Lynchburg DBC 56.41%
1.00
3


Edward Moldenke - David Wingfield; Lynchburg DBC 55.77%
0.70
4


Betty Pearson - Beth Torbick; Lynchburg DBC 55.45%
0.74
5
3
2
Janice Barrett - Betty McNally; Lynchburg DBC 54.33%
0.51
6
4
3
Ann Alexander - Carol Church; Lynchburg DBC 53.53%
0.29
5

Daniel Roop - Leigh McIvor; Lynchburg DBC 50.96%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
2.00
1
1

Phyllis Moldenke - Gilbert Brooks; Lynchburg DBC 64.26%
1.40
2
2

Ellena Ball - Helen Hutter; Lynchburg DBC 59.94%
1.11
3
3
1
Patricia Brookman - Terry Garner; Lynchburg DBC 55.61%
0.78
4
4
2
Margaret Moorshead - Sheila Sledge; Lynchburg DBC 54.97%
0.56
5
5
3
Ann Gussett - Alice Johnson; Lynchburg DBC 54.65%
0.39
6
6
4
Betty Jean Reid - Carey Gravely; Lynchburg DBC 53.69%
0.22

5
Anne Barlow - Lisa Hancock; Lynchburg DBC 49.04%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.33
1


Lucette Witty - James Thurman; Hampton Roads Bridge Club 61.00%
0.93
2


Katie Boutwell - Douglas Thompson; Hampton Roads Bridge Club 55.00%
0.87
1

J Ken Boutwell - Patricia Brodeur; Hampton Roads Bridge Club 47.00%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.33
1
1

Dale Boyer - Sadie Boyer; Hampton Roads Bridge Club 59.50%
0.93
2
2

Tess Matteson - Arthur Lambiotte; Hampton Roads Bridge Club 54.00%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.67
1


Mita Banerjee - Dalia Kende; Rockville Bridge Club 63.08%
1.20
2
1

Helen Long - Al Liepold; Rockville Bridge Club 58.50%
0.84
3
2

Sally Garfinkel - Abdul Masood; Rockville Bridge Club 57.52%
0.60
4
3

Hilda Prins - Jan Zaal; Rockville Bridge Club 53.36%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.67
1
1

Jerry Mulvenna - Marshall Kramer; Rockville Bridge Club 61.00%
1.17
2


Irv Lessin - Dick Ray; Rockville Bridge Club 60.54%
0.84
3


Roma Chandra - Robert Claypool; Rockville Bridge Club 56.13%
0.58
4


Marie Creisher - Rosemary Marks; Rockville Bridge Club 52.08%
0.70
2
1
Candy Carlton - Terry Carlton; Rockville Bridge Club 49.31%

Section B North-South

MPs A B C Names Score
1.75
1


Alice Wegman - Seema Bhagwat; Rockville Bridge Club 62.27%
1.23
2
1

Jerome Ostrov - Kiyomi Shiba; Rockville Bridge Club 56.94%
0.88
3


Miles Kitzler - Jack Moss; Rockville Bridge Club 54.86%
0.66
4
2

Marilyn Forrest - Bear Chamberlain; Rockville Bridge Club 52.78%
0.61

1
Geane Schubert - B.C. Stern; Rockville Bridge Club 47.22%

Section B East-West

MPs A B C Names Score
1.75
1


Jim Pestaner - Lucy Pestaner; Rockville Bridge Club 61.81%
1.23
2


Kathryn Kiley - Marlys Moholt; Rockville Bridge Club 60.65%
1.07
3
1

Norman Sweed - Ronnie Sweed; Rockville Bridge Club 56.25%
0.61
4


Shawn Stringer - Hanna Schepps; Rockville Bridge Club 54.86%
0.75
2
1
C.C. Chang - Kuen Liu; Rockville Bridge Club 49.31%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.75
1
1

Jose Porres - Steve Graves; Gaithersburg Bridge Club 64.88%
1.23
2
2
1
William Backof - Fred Beisel; Gaithersburg Bridge Club 57.44%
0.88
3
3

Frances Lawrence - Robert Lawrence; Gaithersburg Bridge Club 54.46%
0.61
4
4

Mary Lou Mayer - John Hartwell; Gaithersburg Bridge Club 52.38%
0.57

2
Jerry Pruzan - Forest Montgomery; Gaithersburg Bridge Club 49.70%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.75
1
1
1
Terry Vann - Art Hartstein; Gaithersburg Bridge Club 66.67%
1.23
2
2

Mary Anne Shull - Frank Shull III; Gaithersburg Bridge Club 60.42%
0.88
3
3

Ann Parrott - Roger Laumark; Gaithersburg Bridge Club 57.44%
0.61
4
4

Helen Solomon - Rae Newman; Gaithersburg Bridge Club 56.25%
0.60

2
Joanne Ranshaw - Richard Ranshaw; Gaithersburg Bridge Club 50.60%
0.43

3
Yasmina Patel - Parviz Steeds; Gaithersburg Bridge Club 47.02%

Section B North-South

MPs A B C Names Score
1.83
1


Mildred Lieder - Ephraim Salins; Gaithersburg Bridge Club 65.18%
1.41
2
1
1
Ernest Culman - John Redmond; Gaithersburg Bridge Club 55.19%
0.99
3
2
2
Shelia Targan - Joyce Bladen; Gaithersburg Bridge Club 54.46%
0.71
4
3

Barbara Ranhand - Jon Ranhand; Gaithersburg Bridge Club 53.11%
0.49
5
4

Carol Poland - Lea Rochkind; Gaithersburg Bridge Club 52.13%

Section B East-West

MPs A B C Names Score
1.83
1
1

Richard Robinson - Samuel Keiter; Gaithersburg Bridge Club 66.54%
1.28
2
2
1
Jean Liu - William Chu; Gaithersburg Bridge Club 60.12%
0.92
3
3
2
Patricia Minami - Lou Constantine; Gaithersburg Bridge Club 55.82%
0.64
4
4
3
Susan Ward - Elizabeth Majane; Gaithersburg Bridge Club 54.71%
0.37
5
5

Rita Barr - Sol Barr; Gaithersburg Bridge Club 53.87%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
2.25
1


Ed Lewis - Charles Boteler Jr; Fun Friday Bridge Club 62.02%
1.58
2


Dhirendra Ghosh - Debnarayan Dhar; Fun Friday Bridge Club 55.93%
1.27
3
1

Paul Stygar - Willis Paley Hume; Fun Friday Bridge Club 54.65%
0.79
4


Esfandiar Khazai - Mirta Halperin; Fun Friday Bridge Club 53.85%
0.89
5
2

Suzanne Abrams - Stephen Drodge; Fun Friday Bridge Club 53.69%
0.64
6
3

Joan White - Mike Frosch; Fun Friday Bridge Club 53.53%
0.32
7


Lucy McCoy - Hope Watts; Fun Friday Bridge Club 52.88%
0.44
4

Mary Ann Kral - Elizabeth Huffman; Fun Friday Bridge Club 46.79%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
2.25
1


Ronald Kral - Linda Burton; Fun Friday Bridge Club 58.81%
1.58
2


Candace Kuschner - Marshall Kuschner; Fun Friday Bridge Club 55.93%
1.13
3


Alfred Duncker - Dennis Schwanz; Fun Friday Bridge Club 55.29%
0.79
4


Marcia Stein - Enid Hughes; Fun Friday Bridge Club 54.65%
1.34
5
1

Pitamber Dev Devgon - William Pierce; Fun Friday Bridge Club 54.49%
0.38
6


Joan Mitchum - Marjorie Gazzola; Fun Friday Bridge Club 54.33%
0.94
7
2

Holly Wills - Nancy Loomis; Fun Friday Bridge Club 53.53%
0.57
3/4

Susan Slattery - Carolyn Becraft; Fun Friday Bridge Club 52.72%
0.61
3/4
1
Susan Klaber - Tobi Bear; Fun Friday Bridge Club 52.72%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.83
1
1

Patricia Richeson - Linda Miller; Colonial DBC 63.43%
1.28
2
2
1
Becky Arends - Sandra Lee Chambers; Colonial DBC 58.80%
0.92
3
3

Werner Weingartner - Fred Bender; Colonial DBC 55.09%
0.64
4
4

Charles Williams III - Mary Rupe; Colonial DBC 53.94%
0.37
5
5

Fern Gundaker - Mary Radoye; Colonial DBC 53.47%
0.60

2
John Hite - Pete Webster; Colonial DBC 50.93%
0.43

3
Vivian Herbert - Peggy Drake; Colonial DBC 47.22%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.83
1


Charles Sadowski - Jian-Ping Chen; Colonial DBC 64.12%
1.34
2
1
1
Nancy Ward - Carol Taylor; Colonial DBC 59.26%
0.94
3
2

Barbara Warren Schlicht - Kathleen Richardson; Colonial DBC 57.87%
0.67
4
3
2
Sylvia Saba - Tish Hite; Colonial DBC 55.32%
0.47
5
4

Elizabeth Winn - Ann Sandler; Colonial DBC 53.70%

Section B North-South

MPs A B C Names Score
1.83
1


Mac Jackson - Virginia Cordle; Colonial DBC 59.26%
1.28
2


Dianne Morton - Lud Coco; Colonial DBC 58.80%
1.20
3
1

Janice Schneeloch - Paul Schneeloch; Colonial DBC 56.48%
0.84
4
2

Marlene Heslip - Mary Bollinger; Colonial DBC 52.55%
0.60
5
3

Gladys O'Meara - Ruth Hudson; Colonial DBC 51.85%
0.52

1/2
Elaine Beale - Shirley Guenther; Colonial DBC 41.67%
0.52

1/2
Howard Haynes - Marie Haynes; Colonial DBC 41.67%

Section B East-West

MPs A B C Names Score
1.83
1
1
1
Jim Anderson - Jack Heslip; Colonial DBC 68.06%
1.28
2


Irving Weinstein - Bruce Grunwald; Colonial DBC 60.65%
0.99
3
2

Nancy Tobin - Marsha Foster; Colonial DBC 58.33%
0.71
4
3
2
Tom Doyle - Betsy Paul; Colonial DBC 55.09%
0.49
5
4
3
Nancy Henderson - Arthur Henderson Jr; Colonial DBC 51.85%
0.34

4
Sandy Gurev - Joanne Limric; Colonial DBC 50.23%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.75
1
1

J. David Grier - Judy Bush; Holliday DBC 57.45%
1.23
2
2

Robert McCallister - Larry Rudolph; Holliday DBC 56.32%
0.88
3
3

Dagmar Loose - Dorothy Seal; Holliday DBC 55.59%
0.61
4
4

Robert McNeill - Ilonka McNeill; Holliday DBC 54.34%
0.66

1
Michael Ruhl - Bill Kline; Holliday DBC 54.11%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.75
1
1

Gerard O'Malley - Ingeborg Boggess; Holliday DBC 60.82%
1.23
2
2

William Clark Jr - Milan Majarov; Holliday DBC 58.05%
0.88
3
3
1
Wanda Sandridge - Mary Hawkins; Holliday DBC 57.60%
0.61
4
4
2
Thelma Cameron - Emily Huttar; Holliday DBC 56.19%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.58
1
1

Salam Saidi - Carlene Garrigus; Lyon Park Money Pairs 61.90%
0.95
2/3
2

Raman Srivastav - Joyce Wiley; Lyon Park Money Pairs 55.95%
0.95
2/3


Richard Zerilli - Robert Walsh; Lyon Park Money Pairs 55.95%
0.55
4


Beatrice Suskin - Cathy Baker; Lyon Park Money Pairs 55.65%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.58
1


Amanda Carter - Kevin O'Brien; Lyon Park Money Pairs 56.08%
1.11
2
1

Keiko Quinn - Nancy Arnold; Lyon Park Money Pairs 54.23%
0.79
3


Norma Pierzchala - Robert York; Lyon Park Money Pairs 52.38%
0.55
4


Herbert Fallin Jr - Kenneth Davis; Lyon Park Money Pairs 51.06%
0.66
2

Elizabeth Anderson - Terry Beresford; Lyon Park Money Pairs 49.47%

Section B North-South

MPs A B C Names Score
1.58
1
1

Carl Williams - Trina Williams; Shore Bridge Club 64.12%
1.11
2


Lillian Schaube - Robert Keeney; Shore Bridge Club 55.76%
0.84
3
2
1
Frank Wade - Mary Ann Wade; Shore Bridge Club 51.39%
0.60
4
3

Lynne Cardwell - Anna Delapo; Shore Bridge Club 50.09%

Section B East-West

MPs A B C Names Score
1.58
1


Nancy Jose - Gail Levy; Shore Bridge Club 71.21%
1.20
2
1

Charlotte Wheatley - Jean Petrilli; Shore Bridge Club 64.73%
0.84
3
2

Mary Boyd - Paula Varrassi; Shore Bridge Club 56.02%
0.60
4
3

Susan Derrickson - Patricia Burnore; Shore Bridge Club 54.31%
0.61

1
Luke Lamar - Liz Flinchbaugh; Shore Bridge Club 43.89%

Fun Friday 299ers

Section B North-South

MPs A B C Names Score
0.81
1
1
1
Hannelore Suffridge - Stephan Fitzgerald; Fun Friday Bridge Club 64.00%
0.57
2
2

Stephen Colevas - Nancy Thomas; Fun Friday Bridge Club 63.00%

Section B East-West

MPs A B C Names Score
0.81
1
1

Mary Viereck - James Edmonds; Fun Friday Bridge Club 69.50%
0.57
2


Morton Isler - Phyllis Isler; Fun Friday Bridge Club 64.00%
0.50
2

Charles Shank - Mary Smith; Fun Friday Bridge Club 56.00%
0.55

1
Patricia Needham - Rita Apter; Fun Friday Bridge Club 39.00%

DBC Of So. Maryland 0-300 Friday Morn Session

Section A

MPs Rank Names Score
0.96
1
Ron Bush - Larry Hieb; DBC Of Southern Maryland 68.06%
0.67
2
Carolyn Kier - Bob Smigal; DBC Of Southern Maryland 61.11%
0.48
3
Porter Kier - Lloyd Bowling; DBC Of Southern Maryland 59.72%
0.34
4
Bill Schuermann - Peg Marshall; DBC Of Southern Maryland 59.03%

Barb's BridgeBN Fri 0-500 Friday Morn Session

Section A

MPs A B Names Score
0.97
1
1
Nancy Russell - Peggy Berry; Barb's Bridge Battalion 59.73%
0.68
2
2
Jane Starr - Carolyn Bolovan; Barb's Bridge Battalion 55.56%
0.49
3

Constance Nasson - Norman Nasson; Barb's Bridge Battalion 54.27%

Four Kings Fri Pairs Friday Morn Session

Section A

MPs A B Names Score
0.92
1

Donald Wand - Charlotte Hahn; The Four Kings 61.46%
0.64
2

Anna Stone - Warren Stone; The Four Kings 57.29%
0.76
3
1
Dorothy Green - Charlene Abele; The Four Kings 54.17%
0.53
2
Mae Tatum - Felicia Daly; The Four Kings 45.83%

 Friday Aft Hand Records Return to top of page

Friday Afternoon Pairs
65.0 Tables

MPs A B C Names Score
12.11
1


Michael Pearlman - Ivan Feit; Bridge Club Of Baltimore 69.70%
9.08
2
1

Deborah Hage - Judy Haney; Rappahannock Area Bridge 68.06%
6.81
3
2
1
Albert Dimillio - Terry Mitchell; Loudoun Bridge Buffs 64.35%
5.11
4


June Biller - Terry Biller; Valley Bridge Club 62.80%
3.83
5


Felix Maddox - Jerry Haney; Rappahannock Area Bridge 62.27%
2.87
6


Frank Collins - Ellen Mendelson; Valley Bridge Club 61.90%
2.16
7


Mary O'Neil - Jim O'Neil; Rappahannock Area Bridge 61.81%
4.60
3

Betty Chagrin - Ilene Blum; Bridge Club Of Baltimore 60.04%
3.45
4
2
Pat Nevin - John Hambric; Loudoun Bridge Buffs 59.26%
2.59
5

Mel Walger - Robert Mintz; Valley Bridge Club 58.93%
1.94
6
3
William Pruiett - Terence McCarthy; Loudoun Bridge Buffs 57.87%
1.27

4/5
Helen(Susie) Tinney - Helen Buckley; Loudoun Bridge Buffs 57.18%
1.27

4/5
Beppy Lupinski - John Lupinski; Loudoun Bridge Buffs 57.18%
1.05

6
Nolene Kakouros - Ruth Thomas; Jefferson Bridge Assn 56.21%

BC Of Baltimore Fri0-1000
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.24
1
1
1
Albert Harris - Len Muller; Bridge Club Of Baltimore 67.06%
2.43
2
2

Debby Friedman - Bettye Kohn; Bridge Club Of Baltimore 60.71%
1.82
3


Barbara Steinfelder - Mindy Aiken; Bridge Club Of Baltimore 57.31%
1.37
4
3

Nanette Greif - Joan G. Klein; Bridge Club Of Baltimore 57.07%
1.03
5
4

Harriet Rosen - Marlene Teitel; Bridge Club Of Baltimore 55.52%
0.77
6
5

Ronald Destefano - Shirley Belaga; Bridge Club Of Baltimore 53.94%
0.83
6
2
Susan Feldman - Howard Feldman; Bridge Club Of Baltimore 53.19%

Friday Afternoon Pairs

Sections A B North-South

MPs A B C Names Score
2.06
1/2


Terry Fry - Phyllis Merritt; Jefferson Bridge Assn 56.43%
2.06
1/2
1

Mary Peyton - Jane Clark; Jefferson Bridge Assn 56.43%
1.05
3/4
2/3

Ella Bullard - Edna Doernberg; Jefferson Bridge Assn 56.21%
1.05
3/4
2/3
1
Nolene Kakouros - Ruth Thomas; Jefferson Bridge Assn 56.21%
0.64
5
4
2
Gary Wilson - Joe Kube; Jefferson Bridge Assn 55.23%
0.40
6
5

Bickie Tindall - Wanna Ernst; Jefferson Bridge Assn 52.61%
0.35
7
6

Robert Kirk - Michael Lane; Jefferson Bridge Assn 51.63%
0.30
8


Paul Mott - Marie Hudick; Jefferson Bridge Assn 50.54%
0.46

3
Mary Wolf - Madelon Breckinridge; Jefferson Bridge Assn 47.82%

Sections A B East-West

MPs A B C Names Score
2.42
1
1

Charlotte Carrell - Calista Graham; Jefferson Bridge Assn 57.63%
1.69
2
2

Bill Light - Charles Thacher; Jefferson Bridge Assn 56.43%
1.21
3
3
1
Betsy Boswell - Carolyn Kelly; Jefferson Bridge Assn 54.68%
0.85
4
4

Elias Plaza-Meyer - Andrea Wilkinson; Jefferson Bridge Assn 53.27%
0.71
5
5
2
Mary Slaughter - Michie Bright; Jefferson Bridge Assn 53.05%
0.40
6


Betsy(Elizabeth) Ruehl - C. Leland Nettles; Jefferson Bridge Assn 52.83%
0.33
7/8
6/7

Elliot Mininberg - Gail Munger; Jefferson Bridge Assn 51.85%
0.51
7/8
6/7
3
Sue Nichols - Judy Winnenberg; Jefferson Bridge Assn 51.85%
0.35

4
Patrick Crowley - Ron Burton; Jefferson Bridge Assn 50.44%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.75
1
1
1
Pat Nevin - John Hambric; Loudoun Bridge Buffs 59.26%
1.23
2
2
2
William Pruiett - Terence McCarthy; Loudoun Bridge Buffs 57.87%
0.88
3
3
3
Christina Murdock - Natahalie Kaye; Loudoun Bridge Buffs 55.32%
0.61
4
4

Charlotte Nurge - Jan Rusu; Loudoun Bridge Buffs 53.24%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.75
1
1
1
Albert Dimillio - Terry Mitchell; Loudoun Bridge Buffs 64.35%
0.91
2/4
2/4
2/3
Helen(Susie) Tinney - Helen Buckley; Loudoun Bridge Buffs 57.18%
0.91
2/4
2/4
2/3
Beppy Lupinski - John Lupinski; Loudoun Bridge Buffs 57.18%
0.91
2/4
2/4

Jack Rakowski - Sara Hilgartner; Loudoun Bridge Buffs 57.18%

Section P North-South

MPs A B C Names Score
1.92
1


Morton Levin - Lois Miliman; Bridge Club Of Baltimore 61.74%
1.34
2
1

Betty Chagrin - Ilene Blum; Bridge Club Of Baltimore 60.04%
0.96
3


Arlene Gordon - Wes Goldberg; Bridge Club Of Baltimore 57.20%
0.84
4
2

Evelyn Krohn - Peggy Lewis; Bridge Club Of Baltimore 56.82%
0.38
5


Katharine Feiock - Joseph Trunk; Bridge Club Of Baltimore 56.44%
0.60
3

Shifra Rubin - Babette Dalsheimer; Bridge Club Of Baltimore 55.30%
0.61

1
Harvey Goldstock - Neil Mclaughlin; Bridge Club Of Baltimore 45.83%

Section P East-West

MPs A B C Names Score
1.92
1


Michael Pearlman - Ivan Feit; Bridge Club Of Baltimore 69.70%
1.34
2


Paul Benedict - Lynn Jones; Bridge Club Of Baltimore 59.66%
0.96
3


Stuart Diener - Gregory Bright; Bridge Club Of Baltimore 55.49%
0.67
4


Tom Cogan - Robert Bergman; Bridge Club Of Baltimore 51.70%
1.14
5
1

Merry Coplin - Leslie Goldman; Bridge Club Of Baltimore 50.95%
0.80
2

Milton Sommers - Bill Parker; Bridge Club Of Baltimore 48.67%
0.49
3/4

Sig Shapiro - George Bowser Jr; Bridge Club Of Baltimore 47.92%
0.49
3/4

Frances Goldstein - Joan Miller; Bridge Club Of Baltimore 47.92%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.67
1


Mary O'Neil - Jim O'Neil; Rappahannock Area Bridge 61.81%
1.27
2
1

Paul McGowan - Art Florack; Rappahannock Area Bridge 56.48%
0.77
3/4
2/3

Jane Grant - Richard Wallace; Rappahannock Area Bridge 54.63%
0.77
3/4
2/3
1
Mary Krenytzky - William E Leishear; Rappahannock Area Bridge 54.63%
0.44
4

Harriet Schrader - Martha Haselbush; Rappahannock Area Bridge 52.78%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.67
1
1

Deborah Hage - Judy Haney; Rappahannock Area Bridge 68.06%
1.17
2


Felix Maddox - Jerry Haney; Rappahannock Area Bridge 62.27%
0.84
3
2

Marilyn Henderson - Shirley Glover; Rappahannock Area Bridge 54.63%
0.60
4
3

Arvil Henderson - Paul Haselbush; Rappahannock Area Bridge 53.01%
0.66

1
Glenda Reading - Doug Reading; Rappahannock Area Bridge 44.44%

Section E North-South

MPs A B C Names Score
1.83
1


Frank Collins - Ellen Mendelson; Valley Bridge Club 61.90%
1.28
2


Diane Lazarus - Ed Lazarus; Valley Bridge Club 59.52%
1.20
3
1

Mel Walger - Robert Mintz; Valley Bridge Club 58.93%
0.72
4/5
2/3

Helen Campbell - Robert Campbell; Valley Bridge Club 53.27%
0.72
4/5
2/3

Carla McQuay - Uta Lee; Valley Bridge Club 53.27%

Section E East-West

MPs A B C Names Score
1.83
1


June Biller - Terry Biller; Valley Bridge Club 62.80%
1.28
2


Richard Veach - Barack Peled; Valley Bridge Club 56.85%
1.14
3/4
1

Ricki Baker - Mac Cromwell; Valley Bridge Club 55.36%
0.78
3/4


Ann Phillips - Robert Ihrie; Valley Bridge Club 55.36%
0.37
5


Rhona Tabor - Suellen Poland; Valley Bridge Club 52.68%
0.80
2

Jeffrey Lukas - Locke Harvey; Valley Bridge Club 50.60%
0.57
3

Henry Wintheim - Elaine Jacobs; Valley Bridge Club 49.40%

BC Of Baltimore Fri0-1000

Section G North-South

MPs A B C Names Score
0.64
5
4
2
Gary Wilson - Joe Kube; Jefferson Bridge Assn 55.23%
0.40
6
5

Bickie Tindall - Wanna Ernst; Jefferson Bridge Assn 52.61%
0.35
7
6

Robert Kirk - Michael Lane; Jefferson Bridge Assn 51.63%
0.30
8


Paul Mott - Marie Hudick; Jefferson Bridge Assn 50.54%
0.46

3
Mary Wolf - Madelon Breckinridge; Jefferson Bridge Assn 47.82%

Section G East-West

MPs A B C Names Score

 Friday Eve Hand Records Return to top of page

Friday Evening Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.83
1
1

Dale Dallaire - Rod Dallaire; Falls Church Bridge Club 69.65%
2.87
2


Diane Alexander - Kevin O'Brien; Falls Church Bridge Club 65.90%
2.15
3


Linda Smith - David Idleman; Laurel Bridge Club, Inc 62.88%
1.81
4
2
1
Jeanette Crutchfield - Joan O'Connor; Falls Church Bridge Club 60.21%
1.21
5


James McGann - William McGann; Laurel Bridge Club, Inc 59.85%
0.91
6


Mary Dresser - Wayne McDaniel; Laurel Bridge Club, Inc 56.06%
1.36
3

Mary O'Shea - Jeff Youngen; Falls Church Bridge Club 55.54%
1.02
4

Arthur McCann - David Grabiner; Laurel Bridge Club, Inc 55.07%
0.79
5

George Schropp - Rosanne Kistler; Falls Church Bridge Club 54.17%
0.98

2
Bushra Shamma - John Angotti; Falls Church Bridge Club 52.42%

Friday Evening Pairs

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.58
1


Diane Alexander - Kevin O'Brien; Falls Church Bridge Club 65.90%
1.14
2
1
1
Jeanette Crutchfield - Joan O'Connor; Falls Church Bridge Club 60.21%
0.79
3


Mickey Hughes - Joan White; Falls Church Bridge Club 54.74%
0.80
4
2

Bushra Shamma - John Angotti; Falls Church Bridge Club 52.42%
0.57
3

Lynne Beresford - Eleanor Schwartz; Falls Church Bridge Club 48.16%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.58
1
1

Dale Dallaire - Rod Dallaire; Falls Church Bridge Club 69.65%
1.11
2
2

Mary O'Shea - Jeff Youngen; Falls Church Bridge Club 55.54%
0.79
3
3

George Schropp - Rosanne Kistler; Falls Church Bridge Club 54.17%
0.55
4


Stephen Drodge - Steve Reed; Falls Church Bridge Club 46.62%
0.66

1
Charles Ellis - Sheila Ellis; Falls Church Bridge Club 44.74%

Section C

MPs A B C Names Score
1.58
1


Linda Smith - David Idleman; Laurel Bridge Club, Inc 62.88%
1.11
2


James McGann - William McGann; Laurel Bridge Club, Inc 59.85%
0.79
3


Mary Dresser - Wayne McDaniel; Laurel Bridge Club, Inc 56.06%
0.55
4


Arthur McCann - David Grabiner; Laurel Bridge Club, Inc 55.07%

Return to STaC Index Page

Return to top of page Return to MABC Home Page  

Go to Wed-Thu Index Page

Go to Mon-Wed Index Page  
 
District Six STaC
Friday Day Friday Eve Saturday Sunday
 Saturday Morn Hand Records Return to top of page

Norma's Game Sat 0-1500
14.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.35
1


Frank Cardillo - David Soukup; Norma's Game 60.33%
2.51
2
1

Sara Hilgartner - Jack Rakowski; Norma's Game 59.17%
1.88
3
2
1
Bob Blodgett - William Hohe; Norma's Game 58.42%
1.41
4


Gloria Halstead - John Mattioli; Norma's Game 57.93%
1.10
5
3

Jayne Eckert - Mary Cacciatore; Norma's Game 57.61%
0.79
6


Frances McNaught - D Tonnesen; Norma's Game 57.54%
0.92
4

Lynne Beresford - Roger Laumark; Norma's Game 56.78%
1.00
5
2
Kimberly Ferguson - Chuck Kasten; Norma's Game 55.72%
0.75

3
Bill Morris - Susan Morris; Norma's Game 54.54%

Norma's Game Sat 0-1500

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.67
1


Frank Cardillo - David Soukup; Norma's Game 60.33%
1.17
2


Gloria Halstead - John Mattioli; Norma's Game 57.93%
0.92
3
1

Lynne Beresford - Roger Laumark; Norma's Game 56.78%
0.58
4


Marilyn Smebakken - Elizabeth Traylor; Norma's Game 56.75%
0.64
5
2
1
Kimberly Ferguson - Chuck Kasten; Norma's Game 55.72%
0.46
6
3

Jeff Youngen - Mary O'Shea; Norma's Game 53.88%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.67
1
1

Sara Hilgartner - Jack Rakowski; Norma's Game 59.17%
1.17
2
2
1
Bob Blodgett - William Hohe; Norma's Game 58.42%
0.84
3
3

Jayne Eckert - Mary Cacciatore; Norma's Game 57.61%
0.58
4


Frances McNaught - D Tonnesen; Norma's Game 57.54%
0.33
5


Martin Reed - Howard Tash; Norma's Game 55.83%
0.53
6
4
2
Bill Morris - Susan Morris; Norma's Game 54.54%

 Saturday Aft  Hand Records Return to top of page

Saturday Aft Open Pairs
61.0 Tables

MPs A B C Names Score
11.83
1


Steve Schatzow - Robert Boyd; Beltway DBC 70.05%
8.87
2


Diane Lazarus - Ed Lazarus; Valley Bridge Club 67.92%
6.65
3


Suellen Poland - Tom Cogan; Bridge Club Of Baltimore 66.89%
4.99
4


Wes Goldberg - Rhona Tabor; Bridge Club Of Baltimore 66.16%
3.74
5


Jim Pestaner - Lucy Pestaner; Rockville Bridge Club 66.07%
7.23
6
1

Joe Leighton - David Loken; Beltway DBC 65.74%
5.42
7
2

Ruth Sherman - Jim Maldeis; Valley Bridge Club 64.17%
4.07
3

Kathleen O'Toole - David Mead; Rockville Bridge Club 63.10%
3.05
4

Mel Walger - Fred Calhoun; Valley Bridge Club 60.00%
2.29
5

Harriet Rosen - Myra Serpick; Bridge Club Of Baltimore 58.26%
2.83
6
1
Paul Chassy - Reina Chassy; Rockville Bridge Club 58.04%
2.12

2
Ed Krest - Anne Vaeth; Bridge Club Of Baltimore 57.75%
1.59

3
Edmond Gehan - Shyamalendu Pal; Rockville Bridge Club 57.14%
1.42

4
Jan Rusu - Mary Jo Swain; Cascades DBC 56.93%
0.99

5
Beppy Lupinski - John Lupinski; Cascades DBC 56.26%
0.67

6
Jacki Leifer - Steve Leifer; Rockville Bridge Club 55.36%

Saturday Aft Open Pairs

Section A North-South

MPs A B C Names Score
2.08
1


Katharine Feiock - Ron Geagley; Bridge Club Of Baltimore 61.72%
1.46
2


Renate Conlon - Ronald Conlon; Bridge Club Of Baltimore 60.61%
1.04
3


Jan White - Joan Miller; Bridge Club Of Baltimore 59.15%
0.73
4


Arlene Gordon - Stuart Diener; Bridge Club Of Baltimore 58.85%
0.42
5


Harvey Charkatz - Joseph Trapani; Bridge Club Of Baltimore 58.67%
1.34
6
1

Harriet Rosen - Myra Serpick; Bridge Club Of Baltimore 58.26%
0.94
2

Barbara Blitz - Edythe Rosenzwog; Bridge Club Of Baltimore 49.62%
0.67
3

Herb Rosen - Albert Phillips; Bridge Club Of Baltimore 48.27%
0.47
4

Donna Bowser - George Bowser Jr; Bridge Club Of Baltimore 45.65%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
2.08
1


Suellen Poland - Tom Cogan; Bridge Club Of Baltimore 66.89%
1.46
2


Wes Goldberg - Rhona Tabor; Bridge Club Of Baltimore 66.16%
1.04
3


Lois Miliman - Phyllis Felser; Bridge Club Of Baltimore 61.17%
1.27
4
1
1
Ed Krest - Anne Vaeth; Bridge Club Of Baltimore 57.75%
0.89
5
2

Bernard Sachs - Dan Sachs; Bridge Club Of Baltimore 57.47%
0.35
6


Gregory Bright - Ken Berg; Bridge Club Of Baltimore 56.96%
0.64
3
2
Harriet Kline - Patricia Murty; Bridge Club Of Baltimore 52.69%
0.44
4

Leslie Goldman - Anne Keyser; Bridge Club Of Baltimore 45.42%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.67
1


Shou Ling Wang - Warren Kaufman; Rockville Bridge Club 59.52%
1.17
2


Audrey Marbach - Alice Miller; Rockville Bridge Club 57.74%
0.84
3


Ruth Potter - Anne Goulding; Rockville Bridge Club 56.25%
1.07
4
1

John Reynolds - Mike Platt; Rockville Bridge Club 52.98%
0.75
2

Ruth Schrider - Patrice Gordon; Rockville Bridge Club 50.00%
0.61

1
Maxine Penn - Barbara Levine; Rockville Bridge Club 41.96%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.67
1
1
1
Paul Chassy - Reina Chassy; Rockville Bridge Club 58.04%
1.17
2
2

Jon Ranhand - Robert Claypool; Rockville Bridge Club 56.85%
0.71
3/4


Ann Ingram - Charleen Brand; Rockville Bridge Club 51.49%
0.71
3/4
3

Suzanne J. Floyd - Marshall Kramer; Rockville Bridge Club 51.49%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.83
1


Steve Schatzow - Robert Boyd; Beltway DBC 70.05%
1.28
2


Andrew Gabrilovitch - Donald Geerhart; Beltway DBC 59.11%
0.92
3


Scott Ruegg - Terrence Van Wyck; Beltway DBC 53.65%
0.64
4


Herbert Fallin Jr - Jean Levin; Beltway DBC 53.39%
0.37
5


Hope Watts - Carole Grob; Beltway DBC 53.01%
1.00
1

Anne Derbes - Bob Schwab; Beltway DBC 46.35%
0.60
2/3

Stephen Drodge - Paul Black; Beltway DBC 45.83%
0.60
2/3

John Hornbeck - Peter Mirsky; Beltway DBC 45.83%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.83
1
1

Joe Leighton - David Loken; Beltway DBC 65.74%
1.28
2


Ronald Spieker - Richard Ferrin; Beltway DBC 59.03%
0.92
3


Kenneth Davis - Bruce Houston; Beltway DBC 56.71%
0.70
4
2

D Tonnesen - Phillip Tseng; Beltway DBC 52.78%
0.37
5


Thierry Poirey - Andrea Stanley-Miller; Beltway DBC 49.07%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.42
1
1

Boots Hall - Jack Hall; Cascades DBC 57.67%
0.99
2
2

Jack Rakowski - Sara Hilgartner; Cascades DBC 55.96%
0.71
3

1
John Hambric - Allen Sparer; Cascades DBC 53.13%
0.50

2
Charlotte Nurge - Ruth Ann McGrail; Cascades DBC 51.36%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.42
1
1
1
Jan Rusu - Mary Jo Swain; Cascades DBC 56.93%
0.99
2
2
2
Beppy Lupinski - John Lupinski; Cascades DBC 56.26%
0.71
3
3

Dick Verdow - Jean Verdow; Cascades DBC 52.81%

Section C North-South

MPs A B C Names Score
1.75
1
1

Kathleen O'Toole - David Mead; Rockville Bridge Club 63.10%
1.23
2


Robin Taylor - Alan Sontag; Rockville Bridge Club 62.80%
0.94
3
2
1
Edmond Gehan - Shyamalendu Pal; Rockville Bridge Club 57.14%
0.67
4
3
2
Jacki Leifer - Steve Leifer; Rockville Bridge Club 55.36%
0.47
4
3
Cynthia Harrison - Hanna Wagner; Rockville Bridge Club 49.40%

Section C East-West

MPs A B C Names Score
1.75
1


Jim Pestaner - Lucy Pestaner; Rockville Bridge Club 66.07%
1.23
2


Pam Bowman - Julian Boyce; Rockville Bridge Club 62.50%
1.27
3
1

Norman Sweed - Ronnie Sweed; Rockville Bridge Club 55.06%
0.89
4
2
1
Norman Mitchell - David Montague; Rockville Bridge Club 52.98%
0.64
3

Forest Montgomery - Ellen Rosenthal; Rockville Bridge Club 52.38%
0.44
4

Lois Sterling - Nita Beeson; Rockville Bridge Club 49.40%
0.53

2
Jean Schoen - Sandy Mitchell; Rockville Bridge Club 46.73%

Section E North-South

MPs A B C Names Score
1.42
1


Diane Lazarus - Ed Lazarus; Valley Bridge Club 67.92%
0.99
2


Marie Burgess-Strauss - Magda Gilbert; Valley Bridge Club 60.42%
1.00
3
1

Mac Cromwell - Daniel Baker; Valley Bridge Club 51.67%
0.70
2

Fran Black - R Black; Valley Bridge Club 49.58%

Section E East-West

MPs A B C Names Score
1.42
1
1

Ruth Sherman - Jim Maldeis; Valley Bridge Club 64.17%
0.99
2
2

Mel Walger - Fred Calhoun; Valley Bridge Club 60.00%
0.71
3
3

Richard O'Keefe Jr - Witold Palosz; Valley Bridge Club 55.00%
0.66

1
Steven Garmer - R Paul Hulleberg; Valley Bridge Club 50.00%

 Saturday Eve  Hand Records Return to top of page

Saturday Evening Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.67
1


Diane Alexander - Mickey Hughes; Falls Church Bridge Club 70.24%
2.75
2


Emma Eaton - C Herrick III; Music And Memories 58.33%
2.54
3
1

Stephen Drodge - Steve Reed; Falls Church Bridge Club 57.44%
1.36
4/5


Richard Evans III - Robert Freed; Music And Memories 56.55%
1.91
4/5
2

Martha Bley - Ross Bley; Falls Church Bridge Club 56.55%
1.43
6
3

Dale Dallaire - Rod Dallaire; Falls Church Bridge Club 56.25%
1.51
4
1
Stan Hecht - M. David Jackson; Falls Church Bridge Club 54.17%
0.80
5

Mary O'Shea - Jeff Youngen; Falls Church Bridge Club 53.27%
1.13

2
Eva Vorndran - Julie Connor; Falls Church Bridge Club 51.79%
0.85

3
Bill Starosta - Kiran Starosta; Falls Church Bridge Club 48.81%
0.64

4
Judy Antippas - Edith Berman; Falls Church Bridge Club 46.43%

Saturday Evening Pairs Saturday Eve Session

Section A

MPs A B C Names Score
1.50
1


Emma Eaton - C Herrick III; Music And Memories 58.33%
1.05
2


Richard Evans III - Robert Freed; Music And Memories 56.55%
0.75
3


Lois Taylor - Richard Taylor; Music And Memories 54.17%
0.87
1

Myrna Kinman - Dave Desjardins; Music And Memories 46.43%
0.61

1
Bruce Edkins - Charles Meister; Music And Memories 45.83%

Section A North-South

MPs A B C Names Score
1.50
1
1

Stephen Drodge - Steve Reed; Falls Church Bridge Club 57.44%
1.05
2
2

Martha Bley - Ross Bley; Falls Church Bridge Club 56.55%
0.75
3
3
1
Stan Hecht - M. David Jackson; Falls Church Bridge Club 54.17%
0.50

2
Eva Vorndran - Julie Connor; Falls Church Bridge Club 51.79%

Section A East-West

MPs A B C Names Score
1.50
1


Diane Alexander - Mickey Hughes; Falls Church Bridge Club 70.24%
1.14
2
1

Dale Dallaire - Rod Dallaire; Falls Church Bridge Club 56.25%
0.80
3
2

Mary O'Shea - Jeff Youngen; Falls Church Bridge Club 53.27%
0.57
3

Amanda Carter - Darlene Thom; Falls Church Bridge Club 49.11%
0.66

1
Bill Starosta - Kiran Starosta; Falls Church Bridge Club 48.81%

Return to STaC Index Page

Return to top of page Return to MABC Home Page  

Go to Wed-Thu Index Page

Go to Mon-Wed Index Page  
 
District Six STaC
Friday Day Friday Eve Saturday Sunday
 Sunday Hand Records Return to top of page

Sunday Afternoon Pairs
6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.67
1
1

Karen Jackson - Linda Dadson; Bridge Club Of Lexington63.70%
2.00
2
2

Easley Moore - Rob Apgar; Bridge Club Of Lexington58.52%
1.50
3
3
1
Bob Textor - Clara Belle Weatherman; Bridge Club Of Lexington56.30%
1.13
4


Dale Shepherd - Jody Castillo; Bridge Club Of Lexington54.07%
1.06
4
2
Buddy Carter - Larry Weatherly; Bridge Club Of Lexington53.70%
0.69

3/4
Nancy Patrick - Ron Patrick; Bridge Club Of Lexington48.52%
0.69

3/4
Karen Pleva - Diane Joyce; Bridge Club Of Lexington48.52%

Valley Sunday Swiss
7 Tables

MPsABNamesScore
2.83
1

John Barnicle - Natalie Barnicle - Tom Cogan - Suellen Poland; Valley Bridge Club63.00
2.12
2
1
Irvin Eberlin - Anne Grieves - Chad Groft - John Dickman; Valley Bridge Club50.00
1.59
3

Larry Brafman - John Christensen - Richard Veach - Barack Peled; Valley Bridge Club44.00

Sunday Afternoon Pairs

Section A

ABCNamesScore
1
1

Karen Jackson - Linda Dadson; Bridge Club Of Lexington63.70%
2
2

Easley Moore - Rob Apgar; Bridge Club Of Lexington58.52%
3
3
1
Bob Textor - Clara Belle Weatherman; Bridge Club Of Lexington56.30%
4


Dale Shepherd - Jody Castillo; Bridge Club Of Lexington54.07%
5
4
2
Buddy Carter - Larry Weatherly; Bridge Club Of Lexington53.70%


3/4
Nancy Patrick - Ron Patrick; Bridge Club Of Lexington48.52%


3/4
Karen Pleva - Diane Joyce; Bridge Club Of Lexington48.52%

Return to STaC Index Page

Return to top of page Return to MABC Home Page  

Go to Wed-Thu Index Page

Go to Mon-Wed Index Page